Aktualności

11.11.2018

Instytut Książki zaprasza na wspólne świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada 2018 roku wszyscy świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawian i turystów, którzy będą wtedy w stolicy, gorąco zapraszamy na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Instytut Książki organizuje na festiwalu „Kącik małego czytelnika”, podczas którego będziemy promować kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, a także rozdawać książkę Pierwsze wiersze dla… dzieciom w wieku do trzech lat.

Festiwal Niepodległa potrwa od 13.00 do 22.00, a nasze stoisko otwarte będzie do godziny 18.00. Atrakcji nie zabraknie: odbędzie się m.in. parada zabytkowych samochodów z Muzeum Motoryzacji, orkiestr dętych (Alldęte Brass Band, Wielkie Bębny Bazarnik Show, Bum Bum Orkestar, Klasztorna Orkiestra Dęta Bazylikon) i folkowych zespołów muzycznych (Rebel Babel z orkiestrą SGGW, Ferajna z Hoovera). Będzie także okazja do zrobienia sobie zdjęcia z damami w stylowych strojach z okresu Drugiej Rzeczypospolitej (GRH Bluszcz), a porządku będą pilnowali policjanci z mundurach Policji Państwowej!

Festiwal odbędzie się na jednej z najważniejszych ulic Warszawy, a także Polski – Krakowskim Przedmieściu – fragmencie Traktu  Królewskiego. Piękno tego miejsca uwieczniło wielu malarzy od Canaletta („Krakowskie Przedmieście od strony Bramy Krakowskiej”) po Edwarda Dwurnika („Krakowskie Przedmieście”).

Będzie to stulecie niepodległości świętowane na ulicy, z którą związani są polscy literaci, muzycy, malarze, wybitni naukowcy – gdzie znajduje się obecny Pałac Prezydencki (dawna siedziba Polskiego Premiera) i szkoły wyższe. Każdy metr architektury jest tu opowieścią lub wstęp do opowieści o kulturze i historii Polski.

Całość imprezy rozpocznie się o godzinie 13:00, odśpiewaniem Hymnu Polskiego we wszystkich miejscach, w których odbywać się będą uroczystości. To nawiązanie do zainicjowanej w tym roku ogólnopolskiej akcji śpiewania Hymnu Polskiego 11 listopada o godzinie 12:00 – Niepodległa do hymnu!  Każdy z przystanków wykona Hymn inaczej. W namiocie Tańce Polskie Mazurek Dąbrowskiego odegrany zostanie na polskich ludowych instrumentach. Na scenie – Scena Muzyczna – Świętujmy Razem, Mazurek Dąbrowskiego artystycznie przetworzy L.U.C z zespołem Rebel Babel Ensemble. W namiocie dziecięcym, „Kto ty jesteś? – Polak Mały”, Mazurek Dąbrowskiego odśpiewany zostanie razem z zespołem dziecięcym występującym tego dnia na scenie. W przystanku Kino – Polskie Arcydzieła Sztuki Filmowej wzruszymy się kultową, filmową sceną odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego z filmu „Zakazane piosenki” Leona Buczkowskiego.

Zapowiedzią festiwalu będzie transmisja koncertu ze Stadionu Narodowego wyświetlona, dzień wcześniej,  na telebimie ustawionym na parkingu przed hotelem Bristol. Transmisję przechodnie zwiedzający Krakowskie Przedmieście będą mogli oglądać 10 listopada w godzinach 20:30 – 23:00.

„Kącik małego czytelnika” będzie można znaleźć na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych.