Aktualności
W tym tygodniu rozpoczęły się szkolenia księgarzy zorganizowane przez Instytut Książki we współpracy z Polską Izbą Książki. W pierwszym szkoleniu, jakie odbyło się we wtorek 6 grudnia w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, wzięło udział ponad 20 księgarzy, głównie z Torunia, ale też z innych miast.
Szkolenie, które obejmowało aktualne zagadnienia księgarstwa, prowadzili: Jerzy Okuniewski, prezes Książnicy Polskiej (Ekonomika księgarstwa), Grzegorz Majerowicz, wiceprezes Polskiej Izby Książki (Książka i prawo), dr Elżbieta Sobczak, dyrektor Wydawnictwa UKSW (relacje księgarz-wydawca z zakresie wydawnictw naukowych), oraz Piotr Dobrołęcki, red. nacz. "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" (targi książki i media branżowe oraz instytucje i organizacje związane z książką). Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja, w trakcie której uczestnicy szkolenia przedstawili najważniejsze problemy, z jakimi się obecnie borykają. W trakcie szkolenia nowy projekt stworzenia systemu informacyjnego łączącego księgarzy z wydawcami przedstawił Jan Lus z Domu Księgarskiego MJL w Pile. Koordynatorem szkolenia w Toruniu była Aldona Mackiewicz z Toruńskiego Antykwariatu Księgarskiego.
W środę 7 grudnia odbyło się drugie szkolenie - w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Do grona wykładowców dołączyli: Adam Nowicki z Wydawnictwa Zysk i S-ka (relacje księgarz - wydawca w zakresie publikacji beletrystycznych) oraz Krystyna Adamczyk z poznańskiej Księgarni w Bajce (promocja książki). W Poznaniu koordynatorem była Katarzyna Kwolek z Izby Księgarstwa Polskiego.
Kolejne szkolenie odbędzie się 13 grudnia w Rzeszowie, a osoby zainteresowane udziałem w tym spotkaniu proszone są o zgłoszenie się do koordynatora, którym jest Aleksandra Fałkowska-Dziedzic z wydawnictwa Bosz, tel. 725251500, marketing@bosz.com.pl.
Szkolenia księgarzy będą kontynuowane w przyszłym roku w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatytułowanego "Partnerstwo dla książki".