Aktualności

27.02.2024

Instytut Książki wsparł włoskie wydanie książki „Trzy życzenia” Anny Paszkiewicz

Na włoskim rynku ukazało się tłumaczenie skierowanej do najmłodszych czytelników książki „Trzy życzenia” Anny Paszkiewicz z ilustracjami Joanny Bartosik. Przekład autorstwa Lucii Bulletti wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

W Polsce „Trzy życzenia” wydała oficyna Widnokrąg, zaś we Włoszech ukazała się ona dzięki staraniom wydawnictwa Buk Buk. W języku włoskim nosi tytuł „Tre desideri”.

Historia opowiedziana w „Trzech życzeniach” opiera na odwróceniu tradycyjnej baśniowej sytuacji – w książce Anny Paszkiewicz to złota rybka ma poprosić o trzy rzeczy ludzi, nie zaś odwrotnie. A rybka jak najbardziej ma o co ich prosić, bowiem to właśnie z winy ludzi pod powierzchnią wody zachodzą zmiany, przez które rybom coraz trudniej jest żyć…

Anna Paszkiewicz to autorka ponad dwudziestu książek dla dzieci (m.in. „Coś i nic” oraz „Pracy i lewy” z ilustratorką Kasią Walentynowicz) i współpracowniczka czasopisma dla dzieci niewidomych i niedowidzących „Promyczek”. 

Joanna Bartosik jest utalentowaną ilustratorką, która na swoim koncie ma wiele książek dla dzieci. Jest autorką ilustracji m.in. do książek: „Tilda i kurzołek” oraz książek z cyklu „Franek, Frania & Felix”, a także autorką książek dla najmłodszych dzieci „RAZ, dwa, trzy – patrzymy”, „Raz, DWA, trzy – słyszymy” i „Raz, dwa, TRZY – mówimy”.

***

Program Translatorski ©POLAND to jeden z flagowych programów Instytutu Książki. Jego celem jest promocja polskiej literatury na świecie poprzez finansowe wsparcie wydań polskich książek w przekładach na języki obce. Zagraniczni wydawcy mogą przeznaczyć uzyskany grant na sfinansowanie części kosztów publikacji dzieła, w tym między innymi na tłumaczenie dzieła z języka polskiego na inny język, zakup licencji prawnoautorskich oraz druk książki. Tylko w 2023 roku dofinansowaliśmy 229 zagranicznych wydań polskich książek, które ukażą się nakładem wydawnictw z 46 krajów, na co przeznaczyliśmy prawie 5 mln zł. We wszystkich edycjach programu łącznie dofinansowaliśmy już ponad 3 tys. przekładów polskich książek na języki obce.

RP/IK