Aktualności

18.12.2019

Instytut Książki wsparł czeskie wydanie „Nieczułości” Martyny Bundy

W Czechach ukazało się tłumaczenie powieści Martyny Bundy Nieczułość w przekładzie Barbory Kolouchovej. Wydanie wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Powieść Bezcitnost, jak brzmi czeski tytuł, ukazała się niedawno nakładem praskiej oficyny Argo.

Nieczułość to powieść o kobiecie wychowującej na Kaszubach trzy córki i zarazem debiut literacki Martyny Bundy. Za książkę tę autorka otrzymała Nagrodę Literacką Gryfia, nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2018 i do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii proza. Pisarka urodziła się 8 marca 1975 r. w Gdańsku, szkołę podstawową i liceum ukończyła w Kartuzach. Jest absolwentką polityki społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2012 do 2018 r. kierowała działem krajowym tygodnika „Polityka”.

Powieść Martyny Bundy znalazła się w katalogu IK „New Books from Poland 2018”, który służy promocji polskiej literatury za granicą i przedstawieniu najciekawszych propozycji wydawniczych zagranicznym oficynom. Instytut wsparł także jej przekład na język ukraiński (przekład Bohdany Pinczewskiej ukazał się w styczniu tego roku nakładem kijowskiej oficyny Komora).