Aktualności

Instytut Książki uruchamia program wydawniczy „Inne Tradycje” – nabór od 5 maja!
Już od 5 maja wydawcy będą mogli zgłaszać swoje propozycje do programu „Inne Tradycje”, nowej inicjatywy realizowanej pod egidą Instytutu Książki. Program ma wesprzeć wartościowe publikacje, których wydanie na warunkach stricte rynkowych jest utrudnione. Oferty będą przyjmowane w trybie ciągłym. Decyzje o wsparciu publikacji zgłoszonych do końca maja wydawcy poznają już 20 czerwca. Listy dofinansowanych tytułów będą publikowane co miesiąc.
Program umożliwia wsparcie wydania książek i czasopism. Jego celem jest upowszechnianie literatury oraz publikacji z zakresu refleksji humanistycznej niedostatecznie obecnych w świadomości czytelniczek i czytelników – poprzez wprowadzanie do obiegu wartościowych pozycji poetyckich, prozatorskich, eseistycznych i naukowych. Kwota przeznaczona na dofinansowanie publikacji w roku 2025 wynosi 2 350 000 zł. W ramach programu można będzie pozyskać dofinansowanie honorariów autorskich, zakupu licencji, kosztów projektowania graficznego i przygotowania do druku.
Program wydawniczy „Inne Tradycje” będzie realizowany w czterech kategoriach:
- premierowe tomy wierszy, wybory wierszy, wznowienia tomów nieobecnych na rynku, tłumaczenia poetyckie na język polski, antologie poetyckie;
- publikacje z zakresu krytyki literackiej, filozofii literatury, opracowania filologiczne, eseistyka literacka;
- książki popularyzujące literaturę, w tym autorskie adaptacje klasyki literackiej, dzienniki i pamiętniki, poradniki, słowniki i publikacje przeglądowe;
- humanistyczne czasopisma o charakterze naukowym.
W konkursie ofert mogą wziąć udział wydawcy polscy (firmy i organizacje pozarządowe). Oferty można będzie składać w trybie ciągłym. Rozstrzygnięcie konkursu ofert dla danego miesiąca nastąpi do 20 dnia miesiąca następnego.
Oferty wydawców będą podlegały ocenie merytorycznej pod kątem potencjału społecznego publikacji, jej wartości artystycznej, merytorycznej bądź naukowej, a także doświadczenia wydawniczego i zasobów kadrowych oferenta. Oceny dokona powoływany przez dyrektora Instytutu Książki Zespół Sterujący, składający się z pracowników Instytutu oraz, w uzasadnionych przypadkach, z ekspertów zewnętrznych. Instytut Książki będzie zawierał z wydawcami umowy na wydanie i rozpowszechnianie dzieła, ale nie będzie uczestniczył w podziale przychodów z publikacji.
12 i 19 maja Instytut Książki zorganizuje webinary dla wydawców zainteresowanych programem, na które można już teraz zapisać się pod adresem innetradycje@instytutksiazki.pl. Pod tym samym adresem można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania na temat programu. Formularze ofert zostaną udostępnione wydawcom na stronie internetowej Instytutu Książki 5 maja br.
Z regulaminem programu można zapoznać się w tym miejscu.