Aktualności

08.05.2019

Instytut Książki na The Child and the Book Conference

Dziś rozpoczyna się międzynarodowa konferencja poświęcona literaturze dziecięcej The Child and the Book Conference w chorwackim Zadarze. W tym roku konferencja organizowana jest po raz czternasty, tym razem pod hasłem „Beyond the Canon (of Children’s Literature)” [„Poza kanonem (literatury dziecięcej)”].

The Child and the Book Conference to jedna z największych i najważniejszych konferencji naukowych dotyczących literatury dla dzieci i młodzieży. Spotykają się na niej zarówno badacze, jak i studenci, by wspólnie wymieniać się doświadczeniami, spostrzeżeniami i wiedzą. Co roku konferencja organizowana jest w innym kraju. Dotychczasowe edycje odbyły się między innymi w Kanadzie, USA, Hiszpanii, Polsce i Portugalii.

Podczas kilkunastu bloków tematycznych paneliści będą rozmawiać m.in. o miejscu literatury dziecięcej w kontekście kanonu literatur narodowych i światowego dziedzictwa literackiego, o kształtowaniu się kanonu literackiego dla najmłodszych i jego współczesnych odczytaniach­­ i reinterpretacjach, a także o związku kanonu literackiego z innymi dziedzinami sztuki i nowymi mediami oraz jego adaptacji we współczesnej kulturze. Jeden z paneli poświęcony będzie praktykom czytelniczym odwołującym się do klasycznej literatury dziecięcej – w jego ramach przedstawiciele Instytutu Książki podzielą się doświadczeniami w upowszechnianiu czytania generacyjnego w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” i opowiedzą o projektach bookstartowych dla nowo narodzonych dzieci i przedszkolaków.

Wspólne czytanie łączy bowiem pokolenia – czytających i tych, którym się czyta – poprzez doświadczanie lektury, która wzrusza, bawi, uczy i tłumaczy świat. Szczególnie sprzyja temu wracanie do tekstów klasycznych, dobrze znanych dziadkom i rodzicom, ale też wciąż aktualnych i atrakcyjnych dla najmłodszych czytelników. A co najważniejsze, wspólne czytanie buduje trwałe i silne więzi rodzinne, tak cenne dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Konferencja organizowana jest przez Uniwersytet w Zadarze oraz Croatian Association of Researchers in Children’s Literature i potrwa do soboty.  ­­­