Aktualności

11.11.2019

Instytut Książki na Festiwalu Niepodległa [relacja i zdjęcia]

101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano dziś doniośle w całym kraju. Wyjątkowe wydarzenie przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych patriotach odbyło się na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, który na ten jeden dzień zamienił się w przestrzeń zabaw, konkursów i występów dla dzieci! Wydarzenie było częścią Festiwalu Niepodległa.  

Instytut Książki podczas wydarzenia zorganizował dla najmłodszych Kącik Małego Czytelnika, gdzie wszyscy miłośnicy książek – ci mali i ci nieco więksi –  mogli zapoznać się twórczością wybitnych polskich pisarzy i poetów czy kolorować bajkowe postaci zaczerpnięte z książki „Pierwsze czytanki dla…”, którą każdy przedszkolak może odebrać w prezencie w jednej z 5200 bibliotek w Polsce w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Specjalnym gościem stoiska Instytutu Książki był twórca tej wyjątkowej publikacji – znany i ceniony polski ilustrator Józef Wilkoń. Artysta przeprowadził dla dzieci warsztaty, podczas których najmłodsi – pod okiem samego mistrza – mogli wykonać rysunki tygrysa nawiązujące do bohatera okładki książki „Pierwsze czytanki dla…”, a przygotowane przez nich prace zawisły później na wystawie. Po części warsztatowej dzieci i ich rodzice spotkali się z Józefem Wilkoniem na naszym stoisku, gdzie artysta podpisywał książki, po które kolejka jego fanów nie miała końca.

Dla najmłodszych zorganizowano konkursy z nagrodami dotyczące polskiej literatury dziecięcej, mogli oni także wspólnie z rodzicami przeczytać na scenie Festiwalu utwory, które znalazły się w prezentowanej dziś antologii.

Przez cały czas trwania wydarzenia do czytelniczych przygód zachęcały dzieci nasze maskotki – Sowa, Pies i Kot, czyli bohaterowie znani dobrze czytelnikom ze zbioru „Pierwsze wiersze dla…” wydanego w ramach kampanii „Mała Książka – wielki człowiek” i rozdawanego wszystkim nowo narodzonym dzieciom w Polsce na oddziałach położniczych.