Aktualności

fot. IK
25.04.2022

Instytut Książki na Festival du Livre de Paris [relacja i zdjęcia]

W niedzielę zakończył się Festival du Livre de Paris. Impreza odbyła się po raz pierwszy w nowej formule – jako kiermasz francuskojęzycznych wydawców i towarzyszący mu polifoniczny festiwal literatury. Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Paryżu zorganizował szereg spotkań z polskimi autorami – Rafałem Kosikiem, Martyną Bundą i Barbarą Klicką.

Polski program na festiwalu otworzyło spotkanie z Rafałem Kosikiem, autorem książek science-fiction i znawcą twórczości Stanisława Lema, i Pierre'em Gevartem, redaktorem naczelnym „Galaxie”, połączone z otwarciem wystawy prezentującej ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema. Kosik i Gevart rozmawiali o Lemie, jego doświadczeniu dwóch totalitaryzmów, o humorze, optymizmie i pesymizmie w twórczości SF, a także o trudnościach, jakie taka literatura stawia przed tłumaczem.

W sobotę 23 kwietnia o godz. 17:00 w Café Le Piquet odbyło się na spotkanie autorskie z Martyną Bundą, autorką książki „Les Cœurs endurcis” (Editions Noir sur Blanc, tytuł oryg. „Nieczułość”), z udziałem tłumaczki Caroline Raszki-Dewez.

W niedzielę we współpracy z Instytutem Rumuńskim w Paryżu organizowaliśmy debatę poświęconą roli kobiecych autorek we współczesnej literaturze, z udziałem Martyny Bundy i Barbary Klickiej oraz pisarek z Rumunii: Floriny Ilis i Aliny Nelegi (Grand Palais Ephémère, stoisko Rumunii).

Tego samego dnia o godz. 17:00 w Café Le Piquet odbyło się spotkanie z Barbarą Klicką wokół jej książki „Sanatorium” (Editions Intervalles), z udziałem tłumaczki Nathalie Le Marchand.

Obie polskie pisarki podpisywały także książki na stoiskach swych francuskich wydawców w Grand Palais Ephémère.

Poniżej przedstawiamy garść zdjęć z paryskiej imprezy: