Aktualności

grafika informacyjna
29.05.2024

Instytut Książki na Feria del Libro w madryckim parku Retiro

W najbliższy piątek 31 maja w parku Retiro rozpoczną się Madryckie Targi Książki. Polskę pod egidą Instytutu Książki reprezentować będą Anna Kamińska i Piotr Socha. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Impreza potrwa do 16 czerwca.

Madryckie targi są dla IK okazją, by kontynuować zeszłoroczne działania i wzmocnić obecność literatury polskiej w Hiszpanii oraz krajach hiszpańskojęzycznych. W ubiegłym roku Polska była gościem honorowym Targów Książki LIBER w Madrycie, zaś przed dwoma laty Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie.

Targi Feria del Libro de Madrid kierowane są przede wszystkim do czytelników, nie zaś – jak targi LIBER – do przedstawicieli branży. W ich ramach nie brak jednak spotkań z pisarzami. Impreza ta co roku cieszy się zasłużonym prestiżem i ogromną popularnością – w 2023 roku odwiedziło ją 1 200 000 czytelników.

Polskę podczas tegorocznej edycji reprezentować będą cieszący się dużą popularnością na świecie ilustrator Piotr Socha, a także autorka popularnych i przekładanych na języki obce biografii Anna Kamińska.

Socha będzie gościł w Madrycie w dniach 1-4 czerwca. W tym czasie w Pawilonie Europejskim i Pawilonie Dziecięcym przeprowadzi troje warsztatów dla dzieci (dwoje w nawiązaniu do książki „Drzewa”, jedne poświęcone pozycji „Brud”). Polski ilustrator też podpisywał książki na stoiskach poszczególnych księgarni w parku. Do tej pory w Hiszpanii ukazały się trzy książki Sochy – „Pszczoły”, „Drzewa” i „Brud” – wszystkie nakładem oficyny Maeva.

Anna Kamińska z kolei weźmie udział w dyskusji „Kobiety alpinistki” 14 czerwca w Pawilonie Europejskim. Wraz z nią wystąpi Edurne Pasaban, najsłynniejsza hiszpańska alpinistka i  zarazem pierwsza kobieta, która zdobyła 14 ośmiotysięczników. Rozmowę poprowadzi Darío Rodríguez z wydawnictwa Desnivel, w którym ukazała się biografia Wandy Rutkiewicz autorstwa Kamińskiej. Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na pytanie, jak zmieniła się sytuacja alpinistek od czasów Wandy Rutkiewicz i jakie wyzwania stoją dziś przed kobietami w sporcie.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.