Aktualności

21.11.2018

Instytut Książki na EUROLIS Seminar 2018

W najbliższy piątek Instytut Książki będzie gościem międzynarodowego seminarium EUROLIS Seminar 2018 odbywającego się w Londynie. Tegoroczne spotkanie będzie poświęcone dobrym praktykom, dzięki którym biblioteki mogą dotrzeć ze swoją ofertą do nowych grup odbiorców. Czołowi eksperci z różnych krajów europejskich podzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami na temat najlepszych strategii dla bibliotek.

Instytut Książki reprezentować będą Katarzyna Wasiutyńska i Gabriela Dul, które opowiedzą o projektach promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Brytyjskiej publiczności przybliżymy najważniejsze założenia kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” oraz podzielimy się doświadczeniami i efektami z pierwszego roku realizacji ogólnopolskiego projektu bookstartowego, w ramach którego rocznie 360 tys. nowo narodzonych dzieci otrzymuje w szpitalach wyjątkowe „Wyprawki czytelnicze”. Mając na uwadze odbiorców seminarium, chcemy też zwrócić szczególną uwagę na korzyści – zarówno na dzieci i ich rodziców, jak i bibliotek – wynikające z drugiego etapu kampanii, czyli akcji skierowanej do trzylatków. „Wyprawki Czytelnicze” zawierające książkę, ale też Kartę Małego Czytelnika czekają na nich w blisko 3 tysiącach bibliotek i są zaproszeniem do pełnoprawnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz wypracowania z rodzicem nawyku chodzenia do biblioteki i częstego czytania. Spróbujemy też na przykładzie projektu „Upoluj swoją książkę”, realizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj PL (we współpracy z Krakowskim Biurem festiwalowym i platformą e-bookową Woblink), odpowiedzieć na pytania, czy smartfon może być „książką”, a także jak zachęcić młodzież do czytania, wykorzystując nowe technologie i media społecznościowe.

EUROLIS Seminar odbywa się corocznie pod innym hasłem przewodnim i jest skierowane do wszystkich bibliotekarzy w Wielkiej Brytanii.

EUROLIS powstał w 2015 r. z inicjatywy bibliotekarzy europejskich instytutów kultury mieszczących się w Londynie. Członkowie organizacji postanowili współpracować i promować europejskie języki w Wielkiej Brytanii we współpracy z CILIP – organizacją zrzeszającą bibliotekarzy i specjalistów ds. zarzadzania informacją i wiedzą.