Aktualności

05.05.2022

Imieniny Jana Kochanowskiego 2022 odbędą się w czerwcu

25 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego. W związku z tym, że 2022 r. jest Rokiem Marii Konopnickiej, to ona została bohaterką tegorocznej edycji wydarzenia.

Literacki piknik organizowany przez Bibliotekę Narodową odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty. W ubiegłym roku z powodu pandemii wydarzenie zostało odwołane. W literackim pikniku Biblioteki Narodowej jak zawsze wezmą udział pisarze, poeci, aktorzy, performerzy i muzycy. Tradycyjnie odbędzie się też kiermasz, w którym weźmie udział kilkadziesiąt wydawnictw.

Program wydarzenia zostanie ogłoszony już wkrótce. Na razie organizatorzy zapowiadają moc atrakcji dla najmłodszych czytelników, o które zadbają m.in. Teatr Baj i zespół Czereśnie. Podobno podczas Imienin w Ogrodzie Krasińskich będzie można także spotkać… krasnoludki. Twórczość Marii Konopnickiej ma bowiem stać się pretekstem m.in. do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa. 

Organizatorzy zapowiadają także, że podczas Imienin Jana Kochanowskiego nie zabraknie również stałych punktów programu: meczu poetyckiego, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” (tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka, z udziałem Jolanty Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski) czy dansingu pod gwiazdami.

Imieniny Jana Kochanowskiego to doroczny literacki piknik, który odbywa się w Ogrodzie Krasińskich oraz sąsiadującym z nim Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Po raz pierwszy został on zorganizowany przez Bibliotekę Narodową w 2012 roku. Każda edycja wydarzenia poświęcona jest innej postaci. Dotychczas patronami Imienin byli: Leopold Tyrmand, Julian Tuwim, Zbigniew Herbert, Joseph Conrad, Tadeusz Boy-Żeleński, Krzysztof Kamil Baczyński, Gustaw Herling-Grudziński oraz Franciszka i Stefan Themersonowie.

W 2020 roku Anna Wysocka i Maciej Marcisz z Nowego Klubu Czytelniczego skierowali petycję do Biblioteki Narodowej, domagając się, by patronką Imienin uczynić kobietę. Jak widać, organizatorzy nie pozostali obojętni wobec tej inicjatywy.