Aktualności

fot. facebook.com/ FestiwalLiteraturyDlaDzieci
25.03.2015

II Festiwal Literatury dla Dzieci

10 maja rozpocznie się druga edycja unikatowego w skali kraju i Europy Festiwalu. Podczas kilkunastu dni dzieci i młodzież oraz ich rodzice będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Najważniejszą ideą i celem wszystkich warsztatów jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

W tym roku osią tematyczną stanie się dziecko w społeczeństwie, a motywem przewodnim hasło: "Ludzie – różni a tacy sami". Podczas spotkań i warsztatów poruszane będą m.in. tematy różnorodności kulturowej, tolerancji, osób niepełnosprawnych czy porozumienia między pokoleniami.

Program Festiwalu będzie w tym roku jeszcze bogatszy i bardziej różnorodny niż rok temu – przed nami szereg warsztatów, spotkań, wystaw, spacerów, projekcji filmowych, degustacji, gier miejskich, wernisaży, zabaw, konkursów i spektakli. Jak na festiwal literacki przystało nie zabraknie też rzecz jasna odczytów, czytanek i słuchowisk, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom czytadła stare i nowe, klasykę i literackie nowalijki, rymy i prozę, wesołe anegdotki i stateczne mądrości – czyli książki różne i różniste!

Organizatorzy zadbają również o profesjonalne wsparcie dla rodziców. Festiwal będzie okazją do spotkań z pedagogami i psychologami dziecięcymi. Dodatkowo eksperci z zakresu literatury dziecięcej podpowiedzą, jak nie pogubić się w księgarni i bibliotece i mądrze wybrać książki dla swoich pociech.

Tradycją Festiwalu stało się typowanie najbardziej wartościowych nowych pozycji literackich dla dzieci w wieku 5-12 lat. O wyjątkowości przyznawanej w trakcie Festiwalu nagrody dla książek dla dzieci świadczy również połączenie zalet selekcji ekspertów z plebiscytem czytelników.

W pierwszym etapie kapituła wybiera najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. Pod uwagę brane są oryginalność i walory literackie, ale też cechy szczególnie ważne w przypadku literatury dziecięcej – promowanie pozytywnych wzorców i wartości, wpływ na rozwój emocjonalny czytelnika, umiejętne rozbudzanie ciekawości i wyobraźni dzieci oraz dbałość o ilustrację i estetykę wydania. Każdy juror może nominować 3-5 książek. W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Tym samym wygrywa książka, której  udało się zdobyć nie tylko uznanie krytyków i znawców, ale i serca dzieci. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – lista nominowanych książek zostanie niebawem ogłoszona.

Z książką w ręku walczymy o to, by za kilkanaście lat biblioteki i księgarnie pełne były młodych obywateli znających wartość słowa pisanego i potrafią czerpać z niego inspiracje, wiedzę i mądrość, która pomaga w życiu podejmować właściwe wybory - zachęcają organizatorzy.

Więcej na www.fldd.pl.