Aktualności

02.02.2017

IBUK Libra Light już w Internecie!

Bezpłatna platforma internetowa IBUK Libra Light jest już dostępna pod adresem www.libralight.pwn.pl. Serwis powstał z myślą o niewidomych i niedowidzących, a także osobach z niepełnosprawnością uniemożliwiającą zapoznanie się z drukiem, aby ułatwić im dostęp do publikacji książkowych. 

Platforma IBUK Libra Light jest przystosowana do pracy z czytnikiem NVDA, linijką brajlowską, syntezatorem mowy, czyli z większością narzędzi, z których korzystają osoby niewidome i niedowidzące. Intuicyjny system ułatwia nawigowanie po stronie, przeszukiwanie katalogu publikacji, wybór pozycji książkowych, a następnie ich pobranie w celu odtworzenia na osobistych urządzeniach (np. komputerze, telefonie, przenośnym odtwarzaczu). Książki będzie można pobrać w formatach ePUB i mp3.

Dostęp do platformy będzie możliwy nieodpłatnie po zalogowaniu się do osobistego konta i wprowadzeniu kodu autoryzacyjnego PIN. Kody te będą dystrybuowane przez Upoważnione Podmioty (biblioteki, archiwa i szkoły), które podpiszą odpowiednią umowę z operatorem serwisu. Obecnie umowa taka jest negocjowana z Działem Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Liczba Upoważnionych Podmiotów będzie systematycznie zwiększana tak, by z platformy mogło skorzystać jak najwięcej osób do tego uprawnionych.

Dzięki opisanej powyżej procedurze weryfikacji i autoryzacji do platformy będą miały dostęp jedynie osoby niepełnosprawne. Co więcej, na pobierane pliki ePUB oraz mp3 będą w sposób automatyczny nakładane znaki wodne (sygnujące pliki identyfikatorami czytelników), co zapobiegnie nielegalnemu udostępnianiu pobranych plików. W chwili upublicznienia serwisu dostępnych jest niemal 200 publikacji. Do końca 2017 r. liczba ta wzrośnie do 500 pozycji.

Powstanie platformy IBUK Libra Light wiąże się z realizacją przez stronę polską postanowień Traktatu z Marrakeszu, podpisanego wraz z 129 innymi państwami w 2013 r. Serwis przygotowany i obsługiwany przez Wydawnictwo Naukowe PWN powstał na zamówienie Instytutu Książki, który na bieżąco monitorował proces tworzenia platformy. W realizacji projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczestniczyła również Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Warszawie oraz Polska Izba Książki.