Aktualności

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
22.11.2022
Tagi: Gdańsk

Historyk literatury i pisarz prof. Jerzy Samp uhonorowany w Gdańsku

Na wysokości ul. Gościnnej, przy Trakcie św. Wojciecha na gdańskiej Oruni uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą skweru imienia profesora Jerzego Sampa, historyka literatury i pisarza. To miejsce widział codziennie ze swojego okna, bo mieszkał kilkadziesiąt metrów dalej.

Z wnioskiem o nadanie skwerowi nazwy prof. Jerzego Sampa do Rady Miasta Gdańska wystąpiła Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Uchwała została przyjęta jednogłośnie podczas sesji RMG 29 września 2022 roku. W poniedziałek na gdańskiej Oruni odsłonięto tablicę z nazwą skweru. W uroczystości wzięła udział rodzina Jerzego Sampa. Głos w imieniu bliskich zabrał syn profesora.

„To miejsce jest wybrane idealnie, najbliżej naszego domu. Była to codzienna droga taty do pracy, do garażu czy po gazetę. Również z nami, swoimi dziećmi, chodził tędy do Parku Oruńskiego. Tata z okna swojej pracowni często obserwował mnie bawiącego się tu, czy zjeżdżającego na sankach i zawsze kątem oka dostrzegał, kiedy psociliśmy” – mówił podczas uroczystości Christian Samp.

Podczas uroczystości prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że są tacy gdańszczanie, i jest ich wielu, którzy dzięki swojej działalności i ciężkiej pracy pozostają w naszej pamięci na długo.

Modernizacja skweru będzie przeprowadzona ze środków Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, która przeznaczy na ten cel 50 tys. zł. Do końca roku Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ogłosi konkurs na koncepcję zagospodarowania przestrzeni.

Historyk literatury i pisarz prof. Jerzy Samp urodził się 23 marca 1951 r. w Gdańsku. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim w 1975 r. pozostał na uczelni. Od 1994 r. był kierownikiem Zakładu Pomorzoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizował się w historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX wieku. Należał do Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Instytutu Kaszubskiego.

Jako pisarz zadebiutował w 1977 r. Był autorem kilkudziesięciu książek i opracowań popularyzujących problematykę kaszubsko-pomorską, a w szczególności gdańską. Wielokrotnie mówił i pisał o Oruni jako swojej „małej ojczyźnie”, o odkrywaniu jej tajemnic, o ludziach ją zamieszkujących oraz o konieczności przywrócenia jej dawnego uroku – jest autorem opracowań „Orunia. Historia-Zabytki-Kultura” oraz „Orunia, Stare Szkoty i Lipce”. W jego dorobku są takie pozycje jak: „Smętek. Studium kreacji literackich” (1984), „Zaklęta stegna. Bajki kaszubskie” (1985), „Z woli morza. Bałtyckie mitopeje” (1987), „Gdańsk w relacjach z podróży 1772-1918” (1991), „Gdańsk. Przewodnik po mieście” (1991), „Bedeker gdański” (1994), „Uczta stulecia. Dawne i nowe legendy gdańskie” (1994), „Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze” (2000), „Mitopeje pobrzeża Bałtyku” (2009).

Za swoją pracę badawczą i działalność na rzecz popularyzacji wiedzy o Pomorzu był wielokrotnie nagradzany. Zmarł 16 lutego 2015 r. w Warszawie. Spoczywa na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 86 na Łostowicach oraz gdański tramwaj.

źródło: PAP, Krzysztof Wójcik

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna