Aktualności

fot. Jindřich Nosek, CC BY-SA 4.0
26.08.2019

Herta Müller w MOCAK-u

Dziewiętnastego września o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK odbędzie się spotkanie z laureatką Literackiej Nagrody Nobla Hertą Müller.

Wydarzenie towarzyszy wystawie prac noblistki “Tam gdzie nie można mówić. Słowo jako obraz, obraz jako słowo” w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (Galeria Beta), na której prezentowanych jest kilkadziesiąt kolaży powstałych w latach 2005–2018. Wystawa potrwa do niedzieli 22 września. Podczas spotkania artystka zaprezentuje swoje kolaże. Wstęp na temat jej twórczości wygłoszą kuratorzy wystawy, Delfina Jałowik i Jürgen Kaumkötter, którzy poprowadzą także samo spotkanie.

Pisarka stworzyła unikalną koncepcję poezji wizualnej, podporządkowaną rygorowi formatu pocztówki. Jej kompozycje oparte są na tekście dopełnianym przez obraz. Za pomocą skondensowanej metafory Herta Müller uchwytuje rzeczywistość, tworząc impresje na jej temat.

Ekspozycja stanowi część cyklu, w ramach którego pokazujemy wieloaspektowość osobowości twórczych – pisarzy, filozofów oraz naukowców, a zarazem autorów prac wizualnych.

Na spotkaniu będzie można kupić w promocyjnej cenie publikację towarzyszącą wystawie. Zawiera ona ponad 80 kolaży Herty Müller z tłumaczeniami na polski i angielski, a także wywiad z autorką oraz eseje między innymi Michała Rusinka, Christiny Rossi i Marii Anny Potockiej.

Wydarzenie odbędzie się w sali audiowizualnej. Liczba miejsc ograniczona.

Wystawa potrwa do niedzieli 22 września.