Aktualności

25.07.2018

Herbert zagości na Krakowskim Przedmieściu

Zbigniew Herbert odszedł przed 20 laty. Muzeum Literatury poświęciło temu wybitnemu twórcy już dwie wystawy: Zbigniew Herbert. Epilog burzy (w roku 2000) i Podróże Pana Cogito (w roku 2008). Tym razem dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” autor Pana Cogito zagości w sercu Warszawy, na Krakowskim Przedmieściu w przeddzień 20. rocznicy śmierci, 27 lipca – i pozostanie tutaj do końca sierpnia.

Polsko-angielska wystawa W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi  składa się z 36 grafik ułożonych według haseł: Lwów, II Apokalipsa, II Okupacja, Do źródeł, Solidarność, Epilog, Przesłanie. Bogato ilustrowana opowieść o życiu i twórczości autora Barbarzyńcy w ogrodzie prowadzi do źródeł naszej cywilizacji. Tytuły pokazanych na planszach obrazów wraz z cytatami z Herbertowej eseistyki, wskazują toposy kulturowe konstytuujące Europę. W odniesieniu do owych źródeł rozstrzygają się losy ludzi i narodów.

Na rocznicowej wystawie Herbert zostanie przypomniany jako wybitny artysta, a zarazem człowiek, który nazywa rzeczy po imieniu, nie brata się z silniejszym, zawsze reagując na głos poniżonych i bitych – i dlatego zasługuje na spontanicznie przyznane przez rodaków miano sumienia narodu.

Otwarcie wystawy „W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi 1924-1998” odbędzie się w piątek,  27 lipca 2018 roku o godz.  12.00 w   Domu Polonii w Warszawie,  ul.  Krakowskie Przedmieście nr 64. Zapraszają na nie dyrektor Muzeum Literatury Jarosław Klejnocki  i prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski.

Wiersze Zbigniewa Herberta powie Przemysław Tejkowski. Autorką wystawy jest Maria Dorota Pieńkowska.

***

Projekt dofinansowany przez  Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków pochodzących z Kancelarii Senatu, w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.