Aktualności

fot. Daniel Bednarz / Instytut Książki

Wczoraj wystartował Jarocin Festival 2021 a wraz z nim Strefa Dzieci zorganizowana przez Instytut Książki oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Jarocinie. W specjalnie przygotowanych namiotach młodzi czytelnicy wraz z rodzicami i opiekunami mogli wziąć udział w konkursach oraz animacjach z atrakcyjnymi nagrodami. Natomiast na scenie jarocińskiego amfiteatru odbyły się spotkania z Przemkiem Frenclem (zespół Luxtorpeda) oraz Grzegorzem Kmitą „Patyczkiem” (zespół Brudne Dzieci Sida). Sesje czytań z muzykami prowadziła dziennikarka Programu III Polskiego Radia, Katarzyna Stoparczyk.

W trakcie spotkań zaproszeni goście czytali wiersze i fragmenty opowiadań z Wyprawek Czytelniczych wydawanych przez Instytut Książki, będących istotą kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”. W spotkaniach aktywnie uczestniczyła licznie zgromadzona publiczność, zarówno dorośli, jak i dzieci. Teksty prezentowano w niekonwencjonalny sposób: śpiewano, rapowano, a nawet przedstawiano za pomocą gestów.

Do czytania od najmłodszych lat zachęcali zaproszeni muzycy, którzy opowiadali o ulubionych książkach z dzieciństwa i o tym, jak istotną rolę odgrywa czytanie od kołyski. Przemek Frencel radził publiczności, w jaki sposób zachować w sobie „wewnętrzne dziecko” oraz mierzył się z trudnymi pytaniami dziecięcej publiczności.   

Grzegorz Kimita udowadniał natomiast, że żadne, nawet najtrudniejsze zadanie, jakie stawia przed nim prowadząca, mu nie straszne, a klasyczne wiersze dla dzieci przy odpowiednim  akompaniamencie brzmią świetnie jako rap. 

Pierwszy dzień funkcjonowania Strefy Dziecka to dopiero początek. W sobotę i niedzielę zapraszamy na sesje czytań z muzykami zespołu Nocny Kochanek (sobota, godz. 13:00), Dariuszem „Maleo” Malejonkiem (sobota, godz. 14:00), Tomaszem Budzyńskim (niedziela, godz. 11:00) i muzykami zespołu Happysad (niedziela, godz. 11:30)

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”, realizowana przez Instytut Książki od 2017 roku, uświadamia, jak ważny wpływ na rozwój dziecka, budowanie jego osobowości i systemu wartości ma kształtowanie nawyków czytelniczych oraz jak istotna jest rola rodziców i opiekunów, by pokazać dzieciom bibliotekę jako miejsce ciekawe, w którym dzięki książkom mogą przeżywać przygody, poznawać świat i zdobywać wiedzę. Wejście w świat kultury w tak młodym wieku jest gwarancją, że w przyszłości dzieci staną się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego.