Aktualności

23.07.2020

Grosman, Gustavsson i Obioma gwiazdami ósmej edycji Big Book Festival

Dziesięciu zagranicznych autorów, w tym z izraelski pisarz, laureat Bookera Dawid Grosman, szwedzka dziennikarka, która ujawniła skandal w Akademii Szwedzkiej Matilda Gustavsson oraz nigeryjski pisarz Chigozie Obioma, będzie gościć na ósmej edycji literackiego Big Book Festival.

Festiwal odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia w Warszawie. Transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na stronie internetowej oraz na kanale YouTube festiwalu.

Na wydarzenie zostało zaproszonych dziesięciu autorów z zagranicy. Jednym z nich jest Dawid Grosman, uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy izraelskich, laureat prestiżowych nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Bookera przyznanej w 2017 r. za powieść „Wchodzi koń do baru”.

Obok powieści ma w dorobku literaturę faktu, eseje, książki dla dzieci i artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie. Międzynarodową sławę przyniosła mu trzecia powieść „Patrz pod: Miłość” przetłumaczona na angielski w 1989 roku. „The New York Times” przyrównał ją do takich książek, jak „Wściekłość i wrzask” Williama Faulknera, „Blaszany Bębenek” Guntera Grassa i „Sto lat samotności” Gabriela Garcia Marqueza. Spotkanie z autorem zaplanowano na niedzielę, 30 sierpnia na godz. 18.

Z czytelnikami spotka się także szwedzka dziennikarka śledcza, która ujawniła skandal seksualny i korupcyjny w Akademii Szwedzkiej - Matilda Gustavsson. Jej reportaż, który ukazał się w listopadzie 2017 r. w dzienniku „Dagens Nyheter” wywołał najpoważniejszy kryzys od początków istnienia organizacji przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Na skutek ujawnionych przez Gustavsson faktów Akademia Szwedzka nie wskazała laureata w roku 2018. Reporterka odebrała Grand Prize For Journalism - najważniejsze wyróżnienie dziennikarskie w Szwecji. Czytelnicy będą mogli posłuchać Gustavsson w sobotę, 29 sierpnia, o godz. 16.

Gwiazdą festiwalu będzie także nigeryjski pisarz Chigozie Obioma, który dwukrotnie znalazł się w finale Międzynarodowego Bookera - w 2015 r. za debiutanckich „Rybaków”, a cztery lata później za „Orkiestrę istot pomniejszych”.

Obioma mówi czterema językami. Zna język swych przodków - igbo, a także język joruba, pisze po angielsku, opanował też turecki, bo studiował we wschodniej części Cypru. Autor wiąże w swoim pisarstwie współczesność z warstwą mitologiczną i afrykańską kosmologią, tworzy historie tragiczne. Publikuje eseje w brytyjskiej prasie, m.in. w „The Guardian” i „The New Statesman”. Rozmowa z pisarzem w sobotę, 29 sierpnia, o godz. 20.

Na liście zagranicznych gości festiwalu znalazła się także m.in. szwedzka pisarka, poetka i dramatopisarka Agneta Pleijel, wielokrotnie nagradzana (w tym  Nagrodą Nordycką Akademii Szwedzkiej, nazywaną „małym Noblem”), kanadyjska ginekolożka położniczka ze specjalizacją w leczeniu bólu, autorka książki „Biblia waginy” Jen Gunter oraz brytyjska wizjonerka żywienia i miast przyszłości, autorka rewolucyjnych koncepcji zmian społecznych i ekonomicznych poprzez jedzenie Carolyn Steel.

Cały program festiwalu dostępny jest na jego stronie.

Hasło tegorocznej edycji to: „czysta miłość # pure love”. „Big Book Festival celebruje książki jako wielką i łagodną siłę miłości. Literatura nie krzywdzi - otwiera, łączy, zachwyca. Czytamy bez uprzedzeń i podziałów. Z zaangażowaniem, oddaniem i namiętnością” - deklarują organizatorzy.

źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska

--

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna