Aktualności

fot. Wojtek Rudzki
27.05.2019

Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa dla Wojciecha Chmielarza

Pod koniec trzeciego dnia Warszawskich Targów Książki poznaliśmy wyniki premierowej odsłony Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, w ramach którego nagrodzone zostały najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim w roku 2018 i do 15 kwietnia 2019 roku. Pierwszym w historii laureatem konkursu okazał się Wojciech Chmielarz za powieść „Żmijowisko”.

Oprócz „Żmijowiska” w finale konkursu znalazło się pięć powieści: „Dziewczynka z zapalniczką” Mariusza Czubaja (W.A.B.), „Ślepy archeolog” Marty Guzowskiej (Marginesy), „Mock. Pojedynek” Marka Krajewskiego (SIW „Znak”), „Skaza” Roberta Małeckiego (Wydawnictwo Czwarta Strona) i „Cokolwiek wybierzesz” Jakuba Szamałka (W.A.B.).

Pierwszym w historii zwycięzcą konkursu okazał się Wojciech Chmielarz, nagrodzony za powieść „Żmijowisko”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Laureat otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.

– Dziękuję wydawnictwu, które napracowało się przy tej książce, zwłaszcza jej redaktorce, i mojej rodzinie – mówił Wojciech Chmielarz. Z kolei redaktor naczelna wydawnictwa Marginesy Hanna Grudzińska stwierdziła: – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy napracowali się zwłaszcza przy promocji tego tytułu. A przede wszystkim dziękuję Wojciechowi Chmielarzowi, który pisze świetne książki, jest bardzo pracowity i niezwykle pokorny, a jak wiemy „pycha kroczy przed upadkiem”.

Wydawca i drukarnia, w której wyprodukowano zwycięski tytuł otrzymały również nagrodę w postaci wyjazdu do papierni Arctic Paper w Szwecji.

Jury nagrody przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Mariusz Czubaj za „Dziewczynkę z zapalniczką” i Robert Małecki za „Skazę”.

To pierwsza gala Nagrody Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który narodził się z sukcesu ubiegłorocznej strefy Kryminału na WTK. Podczas gali nagrody Jacek Oryl, dyrektor WTK zapowiedział również, że od 2020 roku nagroda ta zyska rangę wyróżnienia miejskiego, którego fundatorem będzie m.st. Warszawa.