Aktualności

28.08.2023

Gnieźnieński Festiwal Literacki Preteksty rozpocznie się w czwartek

13. Festiwal Literacki Preteksty potrwa od 31 sierpnia do 3 września, jednak jego integralną częścią będzie także Gnieźnieński Turniej Książkożerców, który odbędzie się 22 września. W tym roku wśród gości imprezy znaleźli się m.in. Ewa Lipska, Marek Krajewski czy Ziemowit Szczerek.

Jak twierdzą organizatorzy festiwalu, czyli Miasto Gniezno i Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, formuła „Pretekstów” od lat opiera się na 3 filarach: zbliżeniu (ukazaniu literatury jako elementarnej część naszej codzienności), inspiracji (pokazaniu, że Słowo może inspirować innych artystów) oraz spotkaniu (przybliżenia twórców do publiczności).

W programie festiwalu nie zabraknie spotkań autorskich, wystaw i spektakli. Integralną częścią gnieźnieńskiej imprezy będzie także jubileuszowa – już dziesiąta – edycja Slamu Poetyckiego im. Franciszka Rabelais, który pełni funkcję ogólnopolskiej wizytówki festiwalu.

Z kolei wspomniany na początku Gnieźnieński Turniej Książkożerców to organizowany przez członków Klubu Dyskusji o Książce, działającego od kilkunastu lat przy gnieźnieńskiej bibliotece, quiz literacki. Jak zapowiadają organizatorzy, jak zwykle będzie on dotyczył zarówno znajomości klasyki, jak i książkowych premier.