Aktualności

fot. Daniel Bednarz
27.08.2020

Gdzie nowoczesność spotyka się z tradycją. Otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach [relacja i zdjęcia]

Dziś, 27 sierpnia, w Czechowicach-Dziedzicach uroczyście otwarto nową Miejską Bibliotekę Publiczną. Całość inwestycji kosztowała 9 mln zł. Inwestycję wsparło kwotą 2 mln zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 będącego częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego operatorem jest Instytut Książki.

Zanim przywitał gości naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Czechowicach-Dziedzicach Grzegorz Wąsik, zaprezentowano film ukazujący nową siedzibę MBP. Nowy budynek książnicy ma dwie kondygnacje z tarasem. Łączna powierzchnia wynosi 2,2 tys. m kw. Na parterze znajduje się biblioteka dla dzieci z miejscem do pracy i zabawy wśród książek. Będzie też miejsce na prezentacje wystaw. Na piętrze zlokalizowana jest przestrzeń dla czytelników z wolnym dostępem do książek i innych nośników wiedzy, kąciki do pracy, stanowiska do zautomatyzowanej obsługi czytelników i biura. Taras umożliwi organizowanie letniej czytelni, poranków z książką i warsztatów na powietrzu. Budynek okala park.

Następnie głos zabrała dyrektor MBP Ewa Kmiecik-Wronowicz:

„Dzisiaj otwiera się kolejny okres w dziejach naszej gminy. Realizowałam pasje, to, co piękne i dobre. Bywały momenty bardzo, bardzo trudne, kiedy kolejne projekty budowy biblioteki zostawały odkładane. Droga była trudna, wyboista, bardzo pod górę. (…) Zawsze w głębi serca wierzyłam i ufałam, że nowa biblioteka powstanie”.

Dyrektor Ewa Kmiecik-Wronowicz podziękowała przede wszystkim burmistrzowi Czechowic-Dziedzic Marianowi Błachutowi, potem zaś przybliżyła dzieje miejscowej biblioteki.

„Naszą siłą od zawsze był księgozbiór. Dziś dysponujemy 228 tysiącami woluminów, w tym audiobooków i płyt DVD” – dodała dyrektor, wspominając też, że MBP od lat plasuje się także w czołówce Rankingu Bibliotek.

Po dyrektor MBP przemówił burmistrz Marian Błachut.

„Każde miasto, które chce się rozwijać, nie może tego robić bez udziału kultury i wiedzy” – rozpoczął, przybliżając następnie dzieje samego miejsca, w którym powstała biblioteka. Wcześniej znajdowało się tu śmietnisko.

„Mamy ambicje, chcemy się rozwijać. Ten obszar był zaniedbany, mimo wielokrotnie składanych obietnic. Ale nadzieja zawsze była. (…) Bez impulsu, jaki dał nam program Infrastruktura Bibliotek i dwumilionowa dotacja, pewnie byśmy dalej czekali. To był impuls, którego trzeba nam było do spełniania tych marzeń” – powiedział burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Burmistrz Marian Błachut nazwał MBP prezentem dla mieszkańców na 70 rocznicę przyznania miastu praw miejskich.

W imieniu ministra kultury, prof. Piotra Glińskiego, wiceminister Grzegorz Puda odznaczył dyrektor Ewa Kmiecik-Wronowicz brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Na koniec, po wręczeniu licznych odznaczeń pracownikom biblioteki, zaprezentowano film, wyjaśniający, jak korzystać z książkomatu, wrzutni i selfchecka.

Z ramienia Instytutu Książki na otwarciu gościli redaktor instytutowej strony Krzysztof Cieślik i pracujący przy dedykowanym bibliotekom programie MAK+ Daniel Bednarz.