Aktualności

25.07.2022

Gdański oddział Związku Literatów Polskich protestuje przeciwko eksmisji z dotychczasowego lokalu

Członkowie Związku Literatów Polskich powiadomili, że władze Gdańska zdecydowały o usunięciu stowarzyszenia z lokalu na starym mieście, gdzie literaci mieli swoją siedzibę od kilkudziesięciu lat.

W Gdańsku odbyła się w poniedziałek konferencja prasowa posła PiS Kacpra Płażyńskiego, literatów oraz radnych PiS z Gdańska w sprawie usunięcia z ul. Mariackiej Związku Literatów Polskich, organizacji, która w tym miejscu działa już prawie 50 lat.

Podczas briefingu Płażyński podkreślił, że władze Gdańska usuwają ze starego miasta literatów, a w tym samym czasie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zabiega dla Gdańska o miano Stolicy Literatury UNESCO.

„Jak to ma się do rozkwitu kultury w Gdańsku, że odbiera się takiej organizacji ten lokal? Chciałem spytać panią prezydent Dulkiewcz, czy o tym wie?” – mówił Płażyński i dodał, iż wrażenie, że „czasami nie leci pilot”.

„Tak też może być w tym przypadku, bo jeśli pani prezydent aspiruje ze swoim projektem do miana literackiego Gdańska związanego z UNESCO, to możemy powiedzieć, że tworzą się dwa oblicza literackie Gdańska. Bo z jednej strony coś światowego, z czym się zgadzamy, a z drugiej strony taka akcja, która chyba jest nieznana pani prezydent. (…) To, że nam dano jakiś lokal zastępczy, odbierają, jako łaskę, a lokal przy Mariackiej jest tradycją” – powiedział Wiceprezes Związku Literatów Polskich w Gdańsku Edward Pukin.

Pukin podkreślił też, że liczył, iż na konferencji pojawi się rzecznik Urzędu Miasta w Gdańsku. „Ani nie odpisał, ani nie odpowiedział, więc śmiem twierdzić, że pani prezydent nie wie o tej sytuacji” – powiedział.

Prezes oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Gdańsku Janusz Wikowski, również obecny podczas konferencji, stwierdził, że jest zbulwersowany usunięciem ZLP z siedziby przy ul. Mariackiej i dodał, że chciałby ponowić inicjatywę utworzenia na starym mieście klubu pisarza i dziennikarza.

Kacper Płażyński powiedział podczas konferencji, że zapyta prezydent Gdańska, jakie są plany związane z lokalem przy ul. Mariackiej, gdzie swoją siedzibę miał przez wiele lat Związek Literatów Polskich. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna