Aktualności

21.09.2021

Gala konkursu „Wiersz+Obraz” w dwusetną rocznicę urodzin Norwida

W piątek 24 września w Dworku Sierakowskich świętowana będzie dwusetna rocznica urodzin Cypriana Norwida w ramach wydarzenia „Fortepian Szopena” – spotkania z Norwidem. Sopot 2021, któremu patronuje Instytut Książki. 

Kanwą wydarzenia, odbywającego się cyklicznie w sopockim Dworku Sierakowskich jest synteza poezji Cypriana Kamila Norwida i utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu niezwykle utalentowanych artystów. Podczas piątkowego wieczoru, 24 września 2021 r. o godz. 17.00 będzie można spotkać finalistów i finalistki szóstej edycji Konkursu poetycko-plastycznego Wiersz+Obraz odbywającego się w tym roku pod hasłem „Fortepian Szopena”. Na wystawie pokonkursowej czeka na gości ponad czterdzieści wizualnych propozycji artystów z całej Polski. W zabytkowych salach Dworku Sierakowskich, podczas gali nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przez jury konkursu: Aleksandrę Prusinowską, Roswitę Stern, Stanisława Seyfrieda i Krzysztofa Kuczkowskiego.

O godz. 18.00 rozpocznie się wieczór poetycko-muzyczny. Krzysztof Gordon – aktor związany z gdańskim Teatrem Wybrzeże – zaprezentuje aktorską interpretację dwóch wierszy Cypriana Kamila Norwida. Będzie można usłyszeć utwory „Fortepian Szopena” oraz „Moja piosnka (ll)”. Recytacja oprawiona zostanie recitalem Chopinowskim w wykonaniu Piotra Pawlaka – wybitnego pianisty, laureata wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych.

Podczas piątkowego wieczoru organizatorzy zapraszają również na wydarzenia towarzyszące: wystawę poświęconą życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida oraz do Czytelni festiwalowej

***

Organizatorem wydarzenia „Fortepian Szopena“ – spotkania z Norwidem, Sopot 2021. W 200-rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida (1821-1883) jest Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

Festiwal odbywa się się pod patronatem: Prezydenta Miasta Sopotu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Instytutu Książki, Instytutu Literatury oraz patronatem medialnym: TVP Kultura, TVP Gdańsk, trojmiasto.pl, Radia Gdańsk i dwumiesięcznika literackiego „Topos“.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Gminy Miasta Sopotu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.