Aktualności

fot. NEXT FILM
19.10.2023

Frekwencyjny sukces filmowej adaptacji „Chłopów” Reymonta

Już 141 tys. widzów obejrzało „Chłopów” Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana. Tym samym jest to najlepszy wynik polskiego filmu po premierowym weekendzie grania w tegorocznym box office – poinformował we wtorek dystrybutor obrazu Next Film.

Jak przypomniał Next Film we wtorkowym komunikacie, „dystrybucja w Polsce to pierwszy krok na długiej kinowej drodze »Chłopów«”. „Międzynarodowy agent sprzedaży New Europe Film Sales sprzedał film do ponad 50 krajów, m.in. Francji, Beneluksu, Niemiec, Korei Południowej, Skandynawii, Włoszech i Hiszpanii. Film będzie miał także kinową dystrybucję w Chinach, co jest rzadkością dla filmów wyprodukowanych poza tym krajem. W Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Australii dystrybutorem został Sony Pictures Classic, w Wielkiej Brytanii Vertigo Releasing – uznane i ważne firmy w kinowej branży. Finalizowane są negocjacje z pozostałymi krajami azjatyckimi” – czytamy.

Światowa premiera „Chłopów” odbyła się na początku września w sekcji Special Presentation festiwalu w Toronto. Następnie film zaprezentowano podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był jednym z faworytów do Złotych Lwów, ostatecznie zapewnił twórcom dwie nagrody – publiczności i specjalną. Został również polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

„Oprócz wszystkich walorów artystycznych, które posiada film, porusza on również ważne i wciąż aktualne tematy społeczne – opresję wobec kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną i mobbing. Ta historia – oparta na książce, która dostała Nagrodę Nobla – będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i ponad podziałami politycznymi, miejmy nadzieję” – oceniła komisja oscarowa.

Podobnie jak poprzedni obraz Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana „Twój Vincent”, ten również został zrealizowany w technice animacji malarskiej. Tym razem główną inspirację stanowiło malarstwo okresu Młodej Polski. W sercu opowieści o mieszkańcach Lipiec – rozgrywającej się na tle czterech pór roku – twórcy umieścili piękną i utalentowaną plastycznie Jagnę (w tej roli Kamila Urzędowska), do której wzdychają wszyscy mężczyźni w wiosce. Jednym z nich jest dużo starszy od dziewczyny, zamożny gospodarz Maciej Boryna (Mirosław Baka), który od początku wzbudza w niej niechęć. Przymuszona przez matkę, Jagna poślubia Macieja, jednak potajemnie wciąż romansuje z jego synem Antkiem (Robert Gulaczyk). Jej zachowanie spotyka się z ostrą krytyką ze strony miejscowych kobiet, podporządkowanym konserwatywnym konwenansom. Jagna postanawia jednak żyć na własnych zasadach, nawet gdyby miała zapłacić za to najwyższą cenę.

W obsadzie znaleźli się również m.in. Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Andrzej Konopka i Maciej Musiał. Za zdjęcia odpowiadają Kamil Polak, Radosław Ładczuk i Szymon Kuriata, a za muzykę – Łukasz L.U.C. Rostkowski. 

źródło: PAP, Daria Porycka

Udostępnianie informacji PAP – klauzula informacyjna