Aktualności

fot. Instytut Polski w Pradze / Richard Hodonický, Svět knihy
16.05.2018

Fotorelacja z Międzynarodowych Targów Książki SVĚT KNIHY w Pradze

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznych Targów Książki SVĚT KNIHY odbywających się w stolicy Czech w dniach 10-13 maja, gdzie polski program był realizowany dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Pradze oraz Instytutu Książki.

SVĚT KNIHY to największe wydarzenie poświęcone literaturze w Republice Czeskiej. W tym roku stoiska targowe odwiedziło 40 tysięcy osób. Gościem honorowym był Izrael.

Polską reprezentację tworzyli m.in. Elżbieta Cherezińska, Anna Janko, Aleksandra Cieślak, Adam Zagajewski, w dyskusjach udział wzięli Paweł Ukielski i Maciej Ruczaj.

Tematami przewodnimi tej edycji targów były komiks oraz – z uwagi na nagromadzenie okrągłych rocznic – historia. Podczas targów ogłoszono wyniki polsko-czeskiego konkursu na najlepszy komiks historyczny. Polscy artyści rysowali wydarzenia i postaci z historii Czech i odwrotnie – młodzi czescy graficy tworzyli opowieści rysunkowe o Annie Walentynowicz czy Witoldzie Pileckim. Wynik – wystawę „Razem w komiksie. Polacy i Czesi 1918 – 2018“  zaprezentowano na targach.

Poprzedziła je Noc Literatury. W 18 miejscach stolicy Czech (nawiązanie do jubileuszu 1918 roku) odbyło się publiczne czytanie fragmentów wybranych książek, czeskich i zagranicznych. Jednym z tych miejsc była siedziba Instytutu Polskiego w Pradze, gdzie aktorka Ivana Uhlířová przeczytała akapity wydanej w 2017 nad Wełtawą powieści Anny Janko „Mała Zagłada” [cz. „Pamatuješ, mami?”].

Fotografie:
Svět knihy: Instytut Polski w Pradze / Richard Hodonický, Svět knihy
Noc literatury: Lenka Grabicová