Aktualności

20.09.2021

Fotografie poety Tadeusza Dąbrowskiego w Galerii WL4

Od 1 października 2021 r. w gdańskiej Galerii WL4 będzie można obejrzeć wystawę pt. NIGDY NIC, na którą złoży się kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć Tadeusza Dąbrowskiego, wykonanych tradycyjną techniką analogową przy użyciu aparatów starszych niż internet i telewizja.

Nie jest to jednak podróż w przeszłość, przeciwnie: przy pomocy dawnych szkieł Tadeusz Dąbrowski rejestruje współczesność, udowadniając, że to, co realne, a więc zmysłowy świat, najpiękniej formuje się w tym, co materialne - kryształach srebra pokrywających błonę fotograficzną. „Wmawia się nam, że hiperostry, kontrastowy i nasycony krzykliwymi kolorami obraz zbliża nas do realności, tymczasem większość zdjęć cyfrowych, wypełniających sieć oraz kolorowe magazyny, przypomina grafikę z gier komputerowych. Ja w tej inżynierii widzenia nie chcę uczestniczyć” - twierdzi Autor.

NIGDY NIC to pierwsza zbiorowa prezentacja prac Tadeusza Dąbrowskiego, który pod podszewką codziennych zdarzeń potrafi ujrzeć metafizyczny szew. W tych zdjęciach szwem jest światło.

Wernisaż: 1 października, godz. 19.00

Wstęp wolny

***

Tadeusz Dąbrowski – ur. w 1979 r. Poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Publikuje m.in. w „The New Yorker”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Neue Zürcher Zeitung”, „Odrze”. W Radiu Gdańsk współprowadzi audycję poetycką „Po pierwsze wiersze”. W latach 2012-2019 dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Autor powieści Bezbronna kreska (Biuro Literackie, 2016) oraz ośmiu zbiorów wierszy, z których ostatni pt. Scrabble ukazał się w 2020 r. nakładem PIW. Laureat dziesiątków stypendiów i nagród, m.in. Nagrody Kościelskich (2009) oraz „Małego Berła” Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Nominowany do NIKE (2010). Tłumaczony na 30 języków. Mieszka w Gdańsku.