Aktualności

02.09.2021

Finałowa edycja Festiwalu Ojce i Dziatki w Lublinie

Po kilku miesiącach intensywnych działań, spotkań, warsztatów i wydarzeń specjalnych w wielu miastach Fundacja Czas Dzieci zmierza do Lublina. Finałowa edycja tegorocznego Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej ─ Ojce i Dziatki odbędzie się w dniach 16-19 września, a gościć nas będą: Centrum Spotkania Kultur, Dom Słów oraz filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. 

O największych atrakcjach trudno mówić, bo jak podkreślają organizatorzy ─ dla każdego dziecka jest ważne zupełnie coś innego. Bardzo widoczny w tegorocznym programie jest nurt ekologiczny. Tu warto zwrócić uwagę na wystawę stworzoną dla najmłodszych uczestników festiwalu na podstawie książek Tomasza Samojlika. Na przedszkolaki w Centrum Spotkania Kultur czeka nie tylko przestrzeń, w której mogą odkrywać tajemnice polskich parków narodowych, ale także karty pracy przypominające do złudzenia mapę turystyczną. Na młodych wielbicieli przyrody czekają także warsztaty kreatywne z Dominiką Czerniak-Chojnacką oraz cykl przyrodniczy w Biotece.

W Biblio ─ stałym już miejscu na mapie corocznego festiwalu ─ prawdziwe święto komiksu: wystawa prezentująca współczesne komiksy dla dzieci. 

Swoją obecność na warsztatach zapowiedział scenarzysta komiksowy Bartosz Sztybor, nagrodzony m.in . w konkursie im. Janusza Christy. 

Cytując Agnieszkę Karp-Szymańską, dyrektor programową festiwalu: “Obecnie komiks to propozycja już nie tylko dla wielbicieli fantasy. Wielu twórców podejmuje tematy współczesne, ważne także w świecie dzieci i młodzieży. Relacje rówieśnicze i międzypokoleniowe, a także emocje w wielu odcieniach ─ to tylko niektóre z tematów podejmowanych w przedstawionych pracach, których mistrzowskie fabuły znakomicie korespondują z oryginalną i niezwykle różnorodną formą”. 

Emocji nie zabraknie również w aktywnościach zaproponowanych przez Dom Słów, bo to tutaj oglądać będzie można niezwykłą wystawę Iwony Chmielewskiej „Abecadło”, a sama artystka połączy się z uczestnikami online i weźmie udział w pełnym atrakcji wernisażu. 

Ponadto, z dziećmi spotkają się: Justyna Bednarek, Katarzyna Ryrych, Małgorzata Swędrowska, Magdalena Górska oraz Piotr Fąfrowicz. 

Festiwal międzypokoleniowy nie mógłby obyć się bez wyraźnego elementu łączącego pokolenia. W tym roku  jest nim wystawa ilustracji Štěpána Zavřela . Po raz pierwszy polskiej publiczności przybliżymy sylwetkę tego wielkiego artysty. Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni Centrum Spotkania Kultur ─ głównego partnera festiwalu. 

Wszystkie wydarzenia są darmowe, ale obowiązują zapisy: 

www.festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/  

Liczba miejsc ograniczona.

Festiwal organizuje Fundacja Czas Dzieci. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.