Aktualności
„Filmy Różewiczów” to już drugi cykl filmowy prezentowany w studyjnym kinie „Popiół i Diament” w Muzeum Pana Tadeusza. Wyświetlane będą realizacje tworzone przez Stanisława i Tadeusza Różewiczów, ktorym towarzyszyć będzie wystawa planszowa dotycząca filmowej twórczości braci.
„Przed śmiercią uciekam do kina. Tam otrzymuję porcję obrazów zastępczych. Świat rzeczywisty ze swoją rozwleczoną na lata, na dziesiątki lat akcją, akcją ubogą, pełną złych dowcipów, opuszcza mnie. Tu wpadam w środek. Upiory, demony, damy, gwałty, usta, uda. Markiz, który jest Wampirem, leży w trumnie z kołem wbitym w biały gors koszuli. Uciekam do kina. Słodkie życie. Psi świat. Dolce vita. Mondo Cane”.
- Tadeusz Różewicz – Tarcza z pajęczyny, Kraków 1980
Filmowa przygoda braci Różewiczów: Janusza, Tadeusza i Stanisława zaczęła się przed II wojną światową w radomskim kinoteatrze „Kinema”. „(…) była jedynym kinem w Radomsku. Właścicielem była Ochotnicza Straż Ogniowa. Bilet normalny kosztował 50 groszy, na poranki 25. Na balkonie mieściły się loże – starosty i komisarza policji. Pierwszy raz zaprowadziła mnie do kina mama, lubiła oglądać filmy. (…) Wreszcie nadchodziła ciemnowłosa kasjerka z teczką, w której przynosiła bilety. Była piękna. Z jej nadejściem zbliżała się chwila, kiedy otworzą się drzwi »Kinemy«, znajdę się na widowni i z ekranu spłynie na mnie świat niezwykłych obrazów i emocji” – wspominał Stanisław Różewicz w książce „Było, minęło… W kuchni i na salonach X Muzy”.
Po wojnie Stanisław (1924–2008) został reżyserem filmowym, Tadeusz (1921–2014) poetą i dramaturgiem. Najstarszy, Janusz (również poeta), został rozstrzelany przez Niemców w 1944. Stanisław debiutował filmem dokumentalnym „Ulica Brzozowa” w 1947 roku, na debiut fabularny czekał do roku 1953; była to „Trudna miłość” na podstawie prozy Romana Bratnego. Tadeusz był współscenarzystą dziewięciu filmów brata, ostatni powstał na podstawie jego opowiadania. Przy czterech filmach współpracował z nimi Kornel Filipowicz (1913–1990). Tworzyli nieformalną spółkę filmową „Miczura-Film”, która nazwę otrzymała po kotce Filipowicza.
Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.
Program 2 kwietnia–4 czerwca 2019
2 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Trzy kobiety”
Po zakończeniu wojny trzy więźniarki obozu koncentracyjnego szukają swojego miejsca na Ziemiach Zachodnich. Obiecują sobie nigdy się nie rozstawać, ale w nowych warunkach przyjaźń, która połączyła je w obozie i pomogła przetrwać, przechodzi trudną próbę.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Kornel Filipowicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Zofia Małynicz, Anna Ciepielewska, Elżbieta Święcicka
Rok produkcji: 1956
9 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Miejsce na ziemi”
Młody chłopak nie potrafi znaleźć swojego miejsca na świecie, kradnie motocykl i trafia do zakładu poprawczego. Nie jest w stanie porozumieć się z matką, a kiedy ta umiera, bohater wyjeżdża nad morze do wuja, rybaka.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Kornel Filipowicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Stefan Friedmann, Jadwiga Andrzejewska, Bolesław Płotnicki, Jan Kociniak
Rok produkcji: 1959
16 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Świadectwo urodzenia”
Trzy nowele pokazujące wojnę z perspektywy dzieci: chłopca zagubionego we wrześniu 1939 roku, synów oficera przebywającego w niewoli oraz żydowskiej dziewczynki, u której odnaleziono typowo aryjskie cechy.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Henryk Hryniewicz, Wojciech Siemion, Edward Mincer, Józef Nalberczak, Beata Barszczewska, Emil Karewicz
Rok produkcji: 1961
23 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Głos z tamtego świata”
Udający lekarza Zenon Aksamitowski przy pomocy pielęgniarki, która słyszy „głosy z tamtego świata”, naciąga naiwnych pacjentów. Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach rozgrywających się w powojennym Krakowie.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Kornel Filipowicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Kazimierz Rudzki, Wanda Łuczycka, Krystyna Feldman
Rok produkcji: 1962
30 kwietnia 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Echo”
Opowieść o Henryku Głuchowskim, adwokacie cieszącym się powszechnym szacunkiem, na którego pada podejrzenie o kolaborację w czasie wojny. Oskarżony przed sądem przyznaje się do winy i rozważa popełnienie samobójstwa. Część scen filmu kręcono w więzieniu.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Wieńczysław Gliński, Barbara Horawianka, Tatiana Czechowska
Rok produkcji: 1964
7 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Piekło i niebo”
Reżyser przyjeżdża do autorów po tekst scenariusza, ci na poczekaniu wymyślają historię dziadka i wnuka, którzy po wypadku autobusowym trafiają w zaświaty. Tam, podczas sądu szczegółowego, każdy ogląda film z własnego życia.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Kornel Filipowicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Kazimierz Opaliński, Józef Frątczak, Marta Lipińska, Tadeusz Pluciński
Rok produkcji: 1966
14 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Mąż pod łóżkiem”
Adaptacja opowiadania Fiodora Dostojewskiego. Zazdrosny mąż Iwan Andreicz, wysoki urzędnik, próbuje przyłapać swoją żonę na zdradzie, a przypadkowo trafia do obcego mieszkania, gdzie sam musi się ukrywać.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Bronisław Pawlik, Marian Jastrzębski, Irena Szczurowska, Roman Wilhelmi, Józef Łodyński
Rok produkcji: 1967
21 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Samotność we dwoje”
Po śmierci syna małżeństwo pastora Hubina i jego żony Edyty przechodzi kryzys. Sprowadzony dla córki nauczyciel muzyki von Kschitzky, który sympatyzuje z nazistami i staje się obiektem zainteresowania Edyty, wystawia małżonków na ciężką próbę.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Mieczysław Voit, Barbara Horawianka, Ignacy Gogolewski
Rok produkcji: 1968
28 maja 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Drzwi w murze”
Autor sztuki przyjeżdża na Wybrzeże, aby doglądać prób swojego spektaklu. Zatrzymuje się w pokoju wynajmowanym przez cierpiącą na schizofrenię matkę i jej córkę, która nie daje sobie rady z opieką nad chorą.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Stanisław Różewicz i Tadeusz Różewicz
Obsada: Zbigniew Zapasiewicz, Ryszarda Hanin, Wanda Neumann
Rok produkcji: 1973
4 czerwca 2019 (wtorek), godz. 17.00
„Opadły liście z drzew”
W czasie podróży pociągiem dwudziestoletni Henryk wspomina ostatni rok okupacji, tych, którzy nie przeżyli i swoich kolegów z oddziału partyzanckiego. Spełniając jedno z ich marzeń, dociera nad morze.
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Scenariusz: Stanisław Różewicz na podstawie opowiadania Tadeusza Różewicza
Obsada: Mieczysław Hryniewicz, Arkadiusz Bazak, Maria Klejdysz
Rok produkcji: 1975
Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, Wrocław
Wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online:https://bilety.ossolineum.pl/