Aktualności

22.05.2023

Festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

W najbliższy czwartek, 25 maja, rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, na których gościem honorowym będzie Ukraina. Do Warszawy przyjedzie ponad 30 znakomitych autorek i autorów z Ukrainy, którzy wezmą udział w 40 wydarzeniach literackich w ciągu czterech targowych dni, a wśród nich: Jurij Andruchowycz, Ostap Sływynski, Jurij Wynnyczuk, Switłana Taratorina, Kateryna Babkina czy Hałyna Kruk. Imprezie towarzyszyć będzie festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”, którego współorganizatorem jest Instytut Książki.

Festiwal „Siła Słowa” to cykl 15 spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy w celu prezentacji ich dokonań i wymiany myśli. Łącznie w projekcie weźmie udział ponad 50 osób z Ukrainy i z Polski. Spotkania odbędą się w ciągu wszystkich czterech dni targowych. Tematyka spotkań będzie zróżnicowana, począwszy od kwestii przenikania się literatury i historii, doświadczenia dekomunizacji, historii i przyszłości relacji polsko-ukraińskich, literackich i reporterskich opisów wojennych doświadczeń, aż po rozmowy o komiksach, fantastyce czy lekturę wierszy w czasie polsko-ukraińskiego wieczoru poetyckiego.

Program festiwalu powstał we współpracy Instytutów Książki: Ukrainy i Polski oraz organizatora Targów – Fundacji Historia i Kultura, dzięki dofinasowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pisarkom i pisarzom z Ukrainy towarzyszyć będą w literackich rozmowach wybitni polscy twórcy, m.in.: Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura, Paweł Sołtys czy Rafał Kosik. Spotkania odbywać się będą po polsku i ukraińsku, z myślą o miłośnikach literatury z obu krajów.

Pełny program Gościa Honorowego – Ukrainy można znaleźć pod tym adresem.

Targi potrwają do niedzieli. Wstęp na wszystkie targowe wydarzenia jest wolny, a wybrane spotkania transmitowane będą w mediach społecznościowych organizatora.

Instytut Książki jest patronem honorowym imprezy.

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”.

Zadanie „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie” zostało zrealizowane ze środków budżetu państwa (w ramach środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Wartość finansowania i całkowita wartość zadania: 227 550 PLN.