Aktualności

14.10.2022

Festiwal Nowe Oświecenie w Warszawie z udziałem znanych pisarzy

W dniach 20-23 października w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” oraz na kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Nowe Oświecenie. To nowy festiwal na mapie Polski, który jest poświęcony nauce, literaturze, a przede wszystkim namysłowi nad kondycją współczesnego świata.

W zamierzeniu organizatorów nazwa festiwalu ma nawiązywać do wciąż żywej tradycji Oświecenia, bo to właśnie na nich ufundowana jest cała nasza nowoczesność. Również obecny w nazwie przymiotnik „Nowe” ma jednak wskazywać na to, że nawet najlepsze tradycje wciąż potrzebują przemyśliwania ich na nowo i dostosowywania do wymogów współczesności. Tematem przewodnim pierwszej edycji festiwalu jest pytanie „Czy to już koniec… świata?”.

W programie wydarzenia znalazły się wykłady, dyskusje, warsztaty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, a nawet koncerty i wystawy. Wśród zaproszonych gości uwagę zwracają nazwiska takich postaci, jak Wiesław Myśliwski, Michał Rusinek, Krystyna Janda, Edwin Bendyk, Łukasz Lamża, Dariusz Rosiak, Filip Springer czy Tomasz Terlikowski.

Wśród innych wydarzeń przygotowanych dla publiczności warszawskiego festiwalu interesująco zapowiadają się koncerty Adama Struga i zespołu Kwadrofonik (czwartek 20 października) oraz zespołu Pablopavo i Ludziki (sobota 22 października).

„Tegoroczny Festiwal Nowe Oświecenie to cztery dni pasjonujących spotkań z wybitnymi artystami i naukowcami, wydarzeń muzycznych i plastycznych, działań ekologicznych i kulinarnych, okazja do integracji międzypokoleniowej. Wszystkim aktywnościom będą towarzyszyć książki – uniwersalny nośnik wiedzy i źródło intelektualnej przygody – dostępne w festiwalowej księgarni oraz stanowiące punkt wyjścia do ciekawych rozmów” – zapowiada dyrektor programowy festiwalu dr Krzysztof Czubaszek.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć TUTAJ.