Aktualności

10.11.2022

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu z udziałem Instytutu Książki

Jak co roku z okazji Święta Niepodległości zapraszamy 11 listopada na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Parady uliczne, tańce, koncerty na żywo, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów to zaledwie część Festiwalu. Tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych na Scenie Dziecięcej na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, którą przygotował Instytut Książki.

Narodowe Święto Niepodległości rozpocznie się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego o 12.00, a godzinę później ruszy Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

W ten szczególny dzień razem z organizatorami chcemy dostarczyć dziecięcej publiczności solidnej dawki zabawy połączonej z mądrą edukacją patriotyczną. We współpracy z Biurem Programu „Niepodległa” włączyliśmy się w wyjątkowo bogaty program. Wydarzenia odbywać się będzie nie w jednym, a w trzech miejscach: w namiocie dziecięcym na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych, w Pałacu Czapskich (siedzibie ASP) oraz w Kordegardzie ASP w bramie głównej przy Krakowskim Przedmieściu. W tych trzech lokalizacjach czekają na najmłodszych uczestników Festiwalu spektakle teatralne, zajęcia muzyczne i koncerty, a także warsztaty edukacyjne, plastyczne i historyczne.

W organizacji poszczególnych atrakcji biorą udział: Pałac Saski, ASP/Pałac Czapskich, Polskie Radio Dzieciom, Instytut Książki, Muzeum Powozów K. Szuster i Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Hotel Bristol czy Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

***

Czytamy polskie książki – „Krasnal w krzywej czapce” – spotkanie z Wojciechem Widłakiem. Gość specjalny: Agnieszka Więdłocha

Twórca legendarnego „Pana Kuleczki” powraca z nową książką napisaną specjalnie na zamówienie Instytutu Książki. „Krasnal w krzywej czapce” to urocza opowieść dla dzieci w wieku przedszkolnym i zarazem kolejna odsłona kampania społecznej promującej czytelnictwo „Mała książka – wielki człowiek”. Nie będzie to zwykłe spotkanie autorskie – Wojciech Widłak, jako czarujący gospodarz zaprosi dzieci do twórczego dialogu, zapyta o ich wspomnienia i marzenia, a także wszystkie ważne dziecięce sprawy. Fragmenty książki przeczyta gość specjalny – Agnieszka Więdłocha.

Książki będą też nagrodą w licznych przeprowadzanych tego dnia konkursach.

***

Harmonogram Namiotu dziecięcego przed siedzibą ASP:

13:00 – 13:05 Hymn Polski na wileńskich cymbałach – Ania Broda z zespołem
13:05 – 13:10 Rozpoczęcie Festiwalu – Ewa Dobrowolska
13:10 – 13:45 Spektakl teatralny „Żubr Pompik” – Teatr A3
13:45 – 13:50 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami
13:50 – 14:10 Polskie Radio Dzieciom zaprasza: Występ laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”
14:10 – 14:15 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska
14:15 – 14:40 Niepodległe zabawy muzyczne – warsztaty Ani Brody
14:40 – 14:45 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami
14:45 – 15:40 Spektakl teatralny „Sokrates w piaskownicy” – Teatr Małe Mi
15:40 – 15:45 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska
15:45 – 15:50 Nasza Niepodległa z klocków COBI – konkurs z nagrodami
15:50 – 16:00 Polskie Radio Dzieciom zaprasza: Występ laureatów Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka”
16:00 – 16:25 Niepodległe zabawy muzyczne – warsztaty Ani Brody
16:25 – 16:30 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska
16:30 – 16:55 Czytamy polskie książki – „Krasnal w krzywej czapce” – spotkanie z Wojciechem Widłakiem – Instytut Książki. Gość specjalny: Agnieszka Więdłocha
16:55 – 17:00 Konkursy z Niepodległą – Ewa Dobrowolska
17:00 – 18:00 „Co słonko widziało” koncert piosenek do tekstów Marii Konopnickiej i polskich poetów – Ania Broda z zespołem

Przez kolejne elementy programu dzieci i opiekunów prowadzić będzie aktorka Ewa Dobrowolska.

***

Pełny program Festiwalu dostępny jest na stronie Biura Programu „Niepodległa”, który można znaleźć pod tym adresem.