Aktualności
Uznani poeci, ale też debiutanci, a przede wszystkim czytelnicy, bo Festiwal Miłosza to właśnie ich święto - wszyscy oni zagoszczą na tegorocznej imprezie, która w dniach 9-11 lipca odbędzie się w Krakowie. W programie m.in. debaty, spotkania i koncerty. Część wydarzeń będzie dostępna również online.
Zapowiadają się trzy dni wypełnione spotkaniami autorskimi, lekturą wierszy, koncertami, dyskusjami, debatami i premierami książek. Słuchacze będą mogli usłyszeć m.in. wiersze białoruskiego poety Andreja Chadanowicza, Magdaleny Bielskiej, Justyny Bargielskiej, Andrzeja Sosnowskiego, izraelskiej poetki Agi Mishol, Joanny Mueller i wielu, wielu innych poetów z Polski i ze świata.
W piątek 9 lipca zaplanowano wykład mistrzowski o poezji Czesława Miłosza prof. Joanny Zach.
O twórczości Czesława Miłosza podyskutują Andrzej Franaszek, Irena Grudzińska-Gross i Aldona Kopkiewicz.
W debacie poetyckiej “Swój, obcy, nieobjęty” udział wezmą Krzysztof Czyżewski, Irena Grudzińska-Gross i Tadeusz Sławek (prowadzącym spotkanie będzie Marek Radziwon).
W debacie “Podróżny świata” Julia Fiedorczuk, Maria Poprzęcka i Adam Wajrak będą rozmawiać o sposobach opisu sytuacji kryzysowych. Rozmowę poprowadzi Ryszard Koziołek.
W sobotę 10 lipca odbędzie się Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, podczas której zostaną nagrodzeni autorzy najlepszych książek poetyckich roku 2019 i 2020.
Premierę będzie miało polskie tłumaczenie książki “Ararat” ubiegłorocznej noblistki Louise Glück (a5). Jej poezję przybliżą Krystyna Dąbrowska i Kacper Bartczak.
Wszystkie te osoby, które nie będą mogły wziąć udziału w wydarzeniach na żywo, obejrzą spotkania online z zagranicznymi gośćmi, których książki pod patronatem Festiwalu Miłosza ukazały się w ubiegłym roku. Magdalena Kicińska porozmawia z Agi Mishol – jedną z czołowych izraelskich poetek, Magda Heydel natomiast spotka się z Alice Oswald, laureatką m.in. T.S. Eliot Prize. W wydarzeniach online weźmie udział również Peter Gizzi, utytułowany amerykański poeta, który w rozmowie z Kacprem Bartczakiem opowie o “Pieśniach progowych”, a Franciszek Nastulczyk podczas spotkania z Ivanem Štrpką zada najważniejsze pytania o słowacką poezję jednemu z jej najbardziej znanych przedstawicieli. Ostatnie, piąte spotkanie to rozmowa z gościem pasma OFF Anthonym Josephem, podczas którego Bartosz Wójcik zapyta pochodzącego z Trynidadu twórcę o pisanie kreatywne i muzykę tworzoną przez poetę.
Pełen program dostępny jest po adresem: http://miloszfestival.pl/znamy-program-tegorocznego-festiwalu-milosza/
za: rynek-ksiazki.pl i PAP