Aktualności

13.09.2022

Festiwal Literacki Znaczenia 2022 w Wołominie i Warszawie

W dniach 17-18 września w Wołominie i 19 września w Warszawie odbędą się wydarzenia w ramach tegorocznego festiwalu literackiego Znaczenia. To festiwal ma oryginalną formułę – jest on budowany wokół tylko jednej, wybranej książki.

W tym roku program Festiwalu Literackiego Znaczenia nawiąże to książki „Wszystkie wojny świata” Tomasza Szerszenia, która jednocześnie została uhonorowana Nagrodą Literacką Znaczenia.

Organizatorzy zapowiadają na swojej stronie, że na podstawie wybranego przez kapitułę tytułu zorganizują debatę, seanse filmowe, wystawę sztuki, spotkania autorskie i warsztaty dla dzieci, które wszystkim pozwolą pogłębić i poszerzyć znaczenia zawarte w tekście.

Twierdzą oni także, że w odróżnieniu od większości nagród, w tym wypadku najważniejszym kryterium wyboru książki jest właśnie jej zdolność do inicjowania dyskusji, pobudzania działań i prowokowania spotkań.

Autor książki, która posłuży za kanwę festiwalu, otrzymuje nagrodę w wysokości 15 tys. złotych oraz powstałą z inspiracji książką statuetkę, stworzoną przez studentkę/studenta ASP w Warszawie. Fundatorem Nagrody jest Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

Wydarzenia w ramach festiwalu odbędą się w wołomińskiej bibliotece, domu kultury, Muzeum im. Z. i W. Nałkowskich, restauracji Przystanek Smaki Mamuśki, a także warszawskiej Czytelni Słów i Dźwięków „Elektra”.

Głównymi organizatorami festiwalu są gmina Wołomin, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie, a współorganizatorem Miejski Dom Kultury w Wołominie.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny TUTAJ.