Aktualności

Radek Rak podczas spotkania w Pradze / fot. IK
28.05.2024

Festiwal Literacki Svět knihy 2024 w Pradze

W dniach 23-26 maja już po raz 29 odbywały się w Pradze Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy. Program polskiej prezentacji tradycyjnie przygotował Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze.

Wszystkie stoiska i sale spotkań autorskich zorganizowano w pawilonach i namiotach rozmieszczonych w parku przy Pałacu Przemysłowym, w którym znajduje się stała siedziba targów, a który jest remontowany od przeszło dwóch lat.

W tym roku wyróżnioną literaturą była ta z niemieckojęzycznego obszaru językowego. Wspólne stoisko pod hasłem „Das Buch – německojazyčná literatura” organizowały Niemcy, Austria i Szwajcaria.

Spośród polskich autorów z czeskimi czytelnikami spotkał się Radek Rak. Wziął udział w rozmowie pt. „O mitologii słowiańskiej w literaturze”. Uczestniczyła w niej także czeska powieściopisarka Kateřina Šardická. Pod koniec ubiegłego roku powieść Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” ukazała się w przekładzie na język czeski (tłum. Michala Benešová – laureatka prestiżowej nagrody Magnesia Litera za najlepszy przekład roku 2022: „Lód” Jacka Dukaja) przy współfinansowaniu w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Licznie przybyli czytelnicy ustawili się w kolejce po podpis autora. Sprzedaż książek zapewniła cieszyńska księgarnia Wirthów oraz czeski wydawca powieści Host.

W targach i festiwalu uczestniczył także Mariusz Szczygieł. Świeżo ukazała się w wydawnictwie Dokořán jego książka „Fakty muszą zatańczyć” w przekładzie Martina Veselki. Z kolei w wydarzeniu zatytułowanym „Wyszehradzki Okrągły Stół Pisarek” udział wzięła Weronika Gogola. Ponadto odbyła się dyskusja autorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej na temat twórczości Franza Kafki. Polskę reprezentowała w niej tłumaczka Anna Radwan-Żbikowska.