Aktualności

26.06.2012

Festiwal Literacki Sopot

I edycja festiwalu „Literacki Sopot” odbędzie się w Sopocie w dniach 18-22 sierpnia 2012 roku. Mamy nadzieję, że festiwal stanie się jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. W programie festiwalu znajdzie się blisko 50 wydarzeń kulturalnych związanych z literaturą. Wkrótce ruszy strona interentowa festiwalu, ale już teraz zapraszamy na stronę festiwalu na Facebooku. 

Na pięć dni letnia stolica kraju zamieni się w prawdziwy literacki kurort. Do Sopotu zjadą wybitni pisarze, reportażyści, dziennikarze, a także muzycy – m.in.  Mariusz Szczygieł, Jacek Hugo-Bader, Ignacy Karpowicz, Joanna Bator, Ewa Winnicka, Wojciech Tochman, Witold Szabłowski, Jurij Andrychowicz  i wielu innych. 

Najpiękniejsze zakątki Sopotu  tętnić będą rytmem literackich spotkań, projekcji filmów inspirowanych literaturą, warsztatami dla dorosłych i dzieci, wymianami książek. Będziemy czytać i rozmawiać wszędzie - na każdym rogu, placu, ławeczce i w kawiarni, na Molo i na dworcu, na trawnikach i na plażowym piasku.

„Literacki Sopot” będzie też okazją do zaopatrzenia w czytelnicze bestsellery  i nowości podczas Targów Książki, które odbędą się w dniach 18-19 sierpnia na Placu Przyjaciół Sopotu.

„Literacki Sopot” to także kino prezentujące dokumenty o autorach i adaptacje literatury pochodzące ze zbiorów TVP Kultura oraz bogata scena muzyczna (tu m.in. najnowszy projekt Trzaski i Stasiuka oraz projekt Andruchowycz + Karbido).

Podczas „Literackiego Sopotu” odbędą się m.in.: 

  • Spotkania autorskie z pisarzami nominowanymi do Nagrody Literackiej NIKE oraz z laureatami nagrody z lat poprzednich , miedzy innymi Joanna Bator i Ignacy Karpowicz /Państwowa Galeria w Sopocie/. 
  • „Spot Literacki” - konkurs na stworzenie nietypowej, krótkiej formy video, które będzie promowała modę na czytanie pism literackich. W konkursie  może wziąć udział każdy, kto  w terminie do 30 lipca 2012 roku do godziny 20.00 prześle na adres Towarzystwa Przyjaciół Sopotu film nie dłuższy niż 2'30''. W formule Konkursu mieszczą się krótkie spoty reklamowe, promujące jedno ze wskazanych pism kulturalnych: „Zeszyty Literackie”, „Twórczość”, „Topos”, „Odra”, „Bluszcz”. Tadeusz Dąbrowski (członek Jury): Organizatorom zależy na przełamaniu stereotypów i pokazaniu, że pisma kulturalne nie są adresowane wyłącznie do wąskiego kręgu "wtajemniczonych"/specjalistów: pracowników naukowych, studentów kierunków humanistycznych, krytyków literackich oraz samych pisarzy, lecz do każdego, kto lubi czytać i jest zainteresowany przemianami we współczesnej kulturze. Na uświadomieniu odbiorcy, że to, co elitarne i głębokie, nie musi być hermetyczne i niedostępne. Wreszcie, że lektura pism literackich jest najzwyczajniej modna. Preferowane więc będą dynamiczne, a nawet agresywne środki wyrazu oraz nawiązujące do popkultury metody promocji". Nagrodzone prace będą prezentowane na nośnikach multimedialnych w przestrzeni miasta – na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.  Pełen regulamin konkursu dostępny od 31 maja na stronie www.sopot.pl 
  • Szkoła Reportażu - cykl warsztatów poświęconych sztuce reportażu, zorganizowanych przez Instytut Reportażu. Pod okiem mentorów: Wojciecha Tochmana, Lidii Ostałowskiej, Pawła Goźlińskiego oraz Witolda Szabłowskiego, będą uczyć się o tym, „Jak opisać nieopisywalne”, „Jak nie ugrzęznąć w stereotypach” i o innych szczegółach pracy reporterskiej, a także przygotowywać teksty do codziennej gazetki festiwalowej. Uczestnicy będą mieli także możliwość przeprowadzenia wywiadów ze znakomitymi gośćmi festiwalu /Zatoka Sztuki /.
  • Już na początku lipca ruszą zapisy na warsztaty, które odbędą się w zamkniętych, 20 osobowych grupach. Uczestnictwo  w warsztatach  jest bezpłatne. Zadecyduje kolejność prawidłowo wypełnionych zgłoszeń.
  • Dla wszystkich wielbicieli szkoły reportaży organizatorzy przygotowali możliwość spotkania z autorami w godzinach popołudniowych, w salach Zatoki Sztuki
  • Spotkania z przedstawicielami czołowych polskich pism literackich m.in.:  „Twórczość”, „Odra”, „Zeszyty Literackie” „Topos” „ Bluszcz”. W spotkaniach udział wezmą miedzy innymi : Anna Piwkowska , Mikołaj Nowak-Rogoziński , Marek Zagańczyk, Rafał Bryndal, Bohdan Zadura, Mieczysław Orski, Tadeusz Dąbrowski  /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu/.
  • Targi książki, w których wezmą udział wydawnictwa z całej Polski /Plac Przyjaciół Sopotu /. Organizatorzy udostępniają bezpłatne miejsce na dodatkowe spotkania autorskie w Spatifie. Informacji w Urzędzie Miasta udziela pani Barbara Lewińska (mail: barbara.lewinska[at]um.sopot.pl, tel.: 58 521 36 35. 
  • Prezentacja reportaży telewizyjnych dotyczących postaci związanych z literaturą, udostępnionych przez kanał TVP Kultura /Towarzystwo Przyjaciół Sopotu /.
  • Kino plenerowe – adaptacje kultowych książek. Kluczem  do ich prezentacji będzie m.in.  możliwość przeczytania zekranizowanej książki w dwa wieczory przed seansem. / Zatoka Sztuki / W punkcie informacyjnym na Placu Przyjaciół Sopotu będzie działała filia Biblioteki Miejskiej, w której będzie można wypożyczyć wybrane do prezentacji tytuły. Listę filmów opracowuje filmoznawca dr Krzysztof Kornacki
  • spotkania z autorami  książek  fantasy i kryminałem, miedzy innymi Jakubem Ćwiek i Anną Brzezińską /Miejska Biblioteka Publiczna/.
  • Uwolnij książki! – akcja wymiany książek
  • Warsztaty dla najmłodszych uczestników

Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sopot, a głównym partnerem Instytut Książki. Przy organizacji „Literackiego Sopotu” współpracują także: Fundacja Nagrody Literackiej NIKE, Instytut Reportażu i TVP Kultura oraz niemal wszystkie sopockie instytucje: Miejska Biblioteka Publiczna, Państwowa Galeria Sztuki, Zatoka Sztuki oraz Towarzystwo Przyjaciół Sopotu – Dworek Sierakowskich.