Aktualności

25.09.2018

Festiwal im. Zygmunta Haupta po raz czwarty w Gorlicach

Festiwal im. Zygmunta Haupta, święto literatury i sztuki, ale przede wszystkim wydarzenie, które ma pomagać zachować w pamięci i czynić aktualną twórczość patrona Festiwalu, odbędzie się w dniach 27-30 września. W programie czwartej edycji festiwalu znalazły się spotkania autorskie, monograficzne i tematyczne, koncert, pokaz filmu biograficznego, spektakl inspirowany twórczością Haupta oraz czytanie jego prozy.

„Haupt nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi. Cała reszta to mydlenie oczu, czcza rozrywka i zabawianie tłumu. Haupt o tym wie. Dlatego stworzył język, który nie ma sobie równych. Opowiada tak, że słowa wydają się w sposób idealny przylegać do desygnatów. Tak, jakby pamięć była silniejsza od czasu, od straty, od nicości. (…) Czas, by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni” – mówi Andrzej Stasiuk, dyrektor artystyczny festiwalu.

W tym roku rozmowy o Haupcie toczyć się będą podczas spotkań tematycznych przygotowanych przez dr. hab. Rafała Szczerbakiewicza i dr. Pawła Panasa. Pierwszy z badaczy prześledzi filmowe inspiracje w prozie autora Pierścienia z papieru, natomiast drugi opowie o efektach swojej ostatniej kwerendy oraz o roli, jaką w życiu i pisarstwie Haupta odegrał Paryż. Będziemy można także zobaczyć film biograficzny Pytania z bezkresu (reż. Wojciech Maciejewski, 1998) oraz wysłuchać czytania prozy Haupta w interpretacji Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, wybitnej aktorki filmowej i teatralnej, laureatki Złotej Palmy w Cannes za główną rolę w filmie Inne spojrzenie. Festiwal zamknie Teatr Improwizowany Klancyk — pionierska grupa tej dziedziny sztuki w Polsce. Ich spektakl powstanie na żywo, na oczach widzów, bez żadnego scenariusza. Za inspirację posłuży oczywiście proza Haupta, którą podczas spektaklu będzie czytał Andrzej Stasiuk.

Festiwal otworzy koncert Mikołaja Trzaski (współzałożyciela najważniejszej formacji yassu — legendarnej Miłości oraz wciąż aktywnego Łoskotu), który zagra na saksofonie i klarnecie. Andrzej Stasiuk (autor z Beskidu Niskiego i dyrektor artystyczny Festiwalu) przeczyta zaś fragmenty swojego Dziennika pisanego później.

Wśród tegorocznych spotkań autorskich wskazać należy te, których celem jest zachowanie pamięci i namysł nad dorobkiem nieżyjących pisarzy i artystów, ważnych dla utrwalenia polskiej i europejskiej tożsamości kulturowej. Bohaterami festiwalu będą więc także: Andrzej Bursa (spotkanie z Wojciechem Bonowiczem), Pinchas Burstein, pseud. Maryan (spotkanie z Ewą Andrzejewską), Tadeuszu Gajcym (z prof. Stanisławem Beresiem), Jarosław Iwaszkiewicz (spotkanie z Anną Król), Stanisław Lem (spotkanie z Wojciechem Orlińskim) oraz Bohumil Hrabal i Ota Pavel (spotkanie z Aleksandrem Kaczorowskim).

Oprócz tego w cyklu spotkań autorskich gośćmi będą poetki Genowefa Jakubowska-Fijałkowska i Urszula Zajączkowska, autorzy ważnych książek reporterskich Beata Chomątowska, Mikołaj Grynberg i Aneta Prymaka-Oniszk, prozaicy Andrij Lubka i Maciej Płaza, a także Natasza Goerke i Darek Foks, których twórczość stanie się być może pretekstem do dyskusji o tym, czy da się postawić jednoznaczną granicę między prozą a reportażem oraz między prozą a poezją.

Cykl spotkań domknie wydarzenie, którego inicjatorami i organizatorami są Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne Fraza — wydawcy książki Miejsca, ludzie, opowieści, zbiorowej publikacji naukowej poświęconej twórczości Andrzeja Stasiuka.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej Festiwalu.