Aktualności
Spotkania z pisarzami i dyskusje o współczesnej literaturze złożą się na rozpoczynający się 11 października w Poznaniu II Festiwal Fabuły. Do Centrum Kultury Zamek przyjadą m.in. Małgorzata Szejnert, Stefan Chwin i Łukasz Orbitowski.
Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania Justyna Makowska podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej, że festiwal jest ważny nie tylko dla samego miasta, ale przede wszystkim dla mieszkańców i młodzieży.
„Można odnieść czasem takie wrażenie, że zanika umiejętność opowiadania dobrych historii, że uczestnictwo w kulturze zapośredniczone tylko poprzez media społecznościowe, operowanie jakimiś kliszami językowymi i stereotypami, ogranicza odbiór rzeczywistości″ - mówiła Makowska.
„Moim zdaniem to bardzo istotne, aby młodzi ludzie wiedzieli, że trzeba opowiadać historie, trzeba umiejętnie operować słowem, i że słowo ma moc stwarzającą i niszczącą - niestety″ - dodała.
Kurator festiwalu Marcin Jaworski powiedział, że festiwal jest okazją nie tylko do dyskusji na temat współczesnej literatury; jej kondycji i kierunków, ale także do spotkania z jej twórcami i z samą książką.
„Książki to krajobraz z jednej strony tego w jaki sposób opowiadamy sami o sobie, o bardzo różnych doświadczeniach, rzeczywistościach, światopoglądach (...) Różnorodność autorów, którzy zostali zaproszeni na festiwal daje nam taki bardzo nieoczywisty obraz tego w czym aktualnie się znajdujemy i jak sami sobie o rzeczywistości opowiadamy″ - powiedział.
Wśród gości festiwalu znaleźli się m.in. Małgorzata Szejnert, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński oraz Krzysztof Środa.
W ramach wydarzenia zostanie także rozstrzygnięty konkurs literacki pod hasłem „wolność jest...?″. Koordynatorka programu festiwalu Joanna Przygońska podkreśliła, że hasło miało być próbą ponownego, aktualnego zdefiniowania tego tematu.
„Apelowaliśmy do wszystkich, którzy chcą pisać, aby na nowo przyjrzeli się swojej wolności. Odpowiedzi, które przyszły na ten konkurs dały przykład nie tylko świetnych opowieści, oryginalnego języka, ale też - jak powiedzieli nam jurorzy - dają nam też taką mapę socjologiczną. (...) to pytania o wolność, o jej ograniczenia. Wolności to nie jest coś, co jest na zawsze dane, a temat, który trzeba na nowo definiować, opowiadać, o co zawalczyć″ - powiedziała.
Na konkurs nadesłano ponad 400 tekstów autorów z całego kraju i mieszkających za granicą. Teksty oceniało jury pod przewodnictwem Filipa Modrzejewskiego. Nagrodzona w konkursie proza zostanie opublikowana na nowej witrynie internetowej „Zamek czyta″, która zostanie uruchomiona w najbliższych dniach.
W ramach festiwali odbędzie się także m.in. akcja „przytargaj książki″ oraz warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci.
II edycja Festiwalu Fabuły potrwa do 15 października. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
(PAP)