Aktualności

29.09.2022

Feniks 2022 dla ks. prof. Romana Bartnickiego

Tegoroczną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks główny otrzymał ks. prof. Roman Bartnicki – biblista, teolog i badacz Ewangelii synoptycznych – ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia odbywających się w Warszawie XXVII Targów Wydawców Katolickich.

Feniksem Specjalnym 2022 uhonorowano bpa Antoniego Pacyfika Dydycza „za niezachwianą postawę w działaniach podejmowanych na rzecz obrony wartości cywilizacji chrześcijańskiej, Kościoła i ojczyzny”.

Kapituła w ten sposób chciała podziękować biskupowi seniorowi za „docenienie znaczenie mediów i ich roli w dziele szerzenia ducha patriotycznego i narodowego”.

Feniksa Specjalnego otrzymała także seria „Biblia impulsy” pod redakcją naukową ks. dra hab. Janusza Wilka w dowód uznania „dla nowatorskiej edycji Biblii dla odbiorcy XXI wieku” i „Wiara zawsze mnie ratowała. Wspomnienia o kardynale Świątku” wydawnictwa Pro Christo (Mińsk, Białoruś) „za publikację zbiorowego świadectwa osób, które poznały kardynała Kazimierza Świątka jako człowieka przepełnionego żywą i niezachwianą wiarą, bezgranicznie oddanego Chrystusowi i Kościołowi”.

Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniksa Złotego otrzymał w tym roku ks. prof. Roman Bartnicki – biblista, teolog i badacz Ewangelii synoptycznych.

„Nagroda przyznana została za trwały wkład w życie Kościoła oraz rozwój polskiej nauki i życia akademickiego, w tym realizację dzieła przekształcenia Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – napisano w uzasadnieniu.

Przyznano także nagrody Małego Feniksa, które co roku trafiają do „osób i instytucji szczególnie zasłużonych na polu promocji książek o tematyce religijnej w mediach”.

W gronie laureatów znaleźli się: „Rycerz Niepokalanej” – najstarszy katolicki tytuł prasowy w Polsce, który w tym roku obchodził setną rocznicę ukazania się pierwszego numeru; akademicka telewizja internetowa „Panda TV”, funkcjonująca w ramach działań realizowanych przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; festiwal „Chrześcijańskie Granie” i Katolicka Inicjatywa Kulturalna – Kołobrzeg, mająca w swoim dorobku ponad sto przedsięwzięć, w tym m.in. o zasięgu ogólnopolskim, które „trwale wpisały się w zachodniopomorski pejzaż kulturalny.

W ramach 19 kategorii uhonorowano najbardziej wartościowe z ponad 250 publikacji wydanych w 2021 r. i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych. Wręczenie nagród odbędzie się podczas gali i koncertu w sobotę 1 października 2022 r. godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Blisko 140 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, prezentuje książki podczas XXVII Targów Wydawców Katolickich, które potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Obok publikacji książkowych jest także bogata oferta publikacji elektronicznych, książek audio i filmowych, na którą złoży się kilkanaście produkcji fabularnych i dokumentalnych – powiedział prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Roman Szpakowski.

W programie targów są spotkania z autorami publikacji i debaty. Nowością będą bezpłatne szkolenia dla bibliotekarzy „Świat książki religijnej”, które odbędą się w piątek 30 września w godz. 10.00–16.00 w namiocie przed Arkadami Kubickiego.

źródło: PAP, Magdalena Gronek

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna