Aktualności
Ósma edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 25 maja.
Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość pisarzy z różnych europejskich krajów. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.
We Wrocławiu wydarzenie zagościło po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016; dotychczas odbyło się siedem edycji projektu, a każda z nich przyciągnęła ponad 10000 widzów.
„Klasyka na nowo”
Jej kuratorką została krytyczka i promotorka czytelnictwa Justyna Sobolewska. Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się pod zaproponowanym przez nią hasłem „Klasyka na nowo”. Selekcja tekstów będzie diametralnie inna niż ta z poprzednich edycji: składać się będzie nie z wydawniczych premier, a ze współczesnych przekładów klasycznych pozycji literatury europejskiej.
– Dawno nie było wśród nowości tylu wznowień klasyki. Dlatego chcielibyśmy, żeby publiczność posłuchała fragmentów znanych, najważniejszych dzieł literackich w nowych przekładach – wyjaśnia Justyna Sobolewska. – Chcemy też zwrócić uwagę na rolę tłumaczy, którzy w ostatnich latach przestają być niewidzialni i wreszcie pisze się o nich jako o pisarzach i autorach przekładu – dodaje kuratorka ENL-u.
Miejsce czytań – Plac Grunwaldzki
Miejsca czytań w tym roku zlokalizowane zostaną wokół Placu Grunwaldzkiego. Wybór tej okolicy jest nieprzypadkowy – to przestrzeń, która po 1945 roku musiała zostać zdefiniowana na nowo, dzięki czemu nowe odczytania ikonicznych tytułów europejskich twórców wybrzmią tu w szczególny sposób. Na zrujnowanym podczas Festung Breslau „Grunwaldzie” obok pozostałości kwartałowej zabudowy, która pokrywała dzielnicę w XIX wieku, po wojnie wyrosła socrealistyczna zabudowa akademicka. To także tutaj sąsiadują ze sobą najbardziej imponujące propozycje modernistycznych budowniczych powojennego Wrocławia z nowoczesnymi biurowcami ze szkła i stali.
Dziesiątka czytających
Fragmenty dzieł, jak co roku, zaprezentuje dziesiątka uznanych w Polsce postaci ze świata kultury. W poprzednich edycjach w rolach czytających wystąpili m.in.: Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Jan Peszek, Maciej Stuhr, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Krystyna Czubówna, Adam Ferency czy Agnieszka Grochowska. Szczegółowe informacje o programie, wybranych tekstach oraz nazwiska czytających ogłoszone zostaną wkrótce.
[źródło: rynek-ksiazki.pl]