Aktualności
Zmarły przed pięciu laty mazurski poeta, pisarz, publicysta, senator I kadencji Erwin Kruk będzie patronem ulicy na osiedlu Pieczewo – zdecydowała podczas piątkowej sesji olsztyńska rada miasta. Inne ulice w tym rejonie również mają za patronów wybitnych poetów i pisarzy.
Radni postanowili, że ulicą Erwina Kruka będzie fragment drogi wojewódzkiej nr 660 na Pieczewie. Uchwała o nazwie nowej ulicy wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W uzasadnieniu tej decyzji przypomniano, że Kruk jest znany przede wszystkim jako pisarz, poeta i dziennikarz, który „szczególną część swojej twórczości poświęcił tematyce mazurskiej”, był także senatorem I kadencji.
Erwin Kruk był Mazurem. Urodził się 4 maja 1941 roku we wsi Gutfeld, czyli obecnym Dobrzyniu k. Nidzicy. Jako dziecko był świadkiem tragicznych losów mieszkańców Mazur pod koniec II wojny, a potem powojennego exodusu autochtonów do Niemiec. W 1945 roku po wkroczeniu na te ziemie Armii Czerwonej stracił oboje rodziców. 4-letnim Erwinem i jego dwoma braćmi zaopiekowała się wtedy rodzina ze strony matki, mieszkająca w Elgnówku.
Jego twórczość ściśle wiąże się z Mazurami, rozumianymi w sensie geograficznym, ale też z Mazurami, jako autochtonami. Zadebiutował w 1958 roku pod pseudonimem Marek Doski, publikując wiersze i prozę na łamach tygodnika „Na przełaj”. Potem – już pod swoim nazwiskiem – wydał wiele powieści, książek poetyckich i zbiorów esejów, m.in. „Rysowanie z pamięci” (1963), „Zapisy powrotu” (1969), „Z krainy Nod” (1987), „Kronika z Mazur” (1989), „Spadek: zapiski mazurskie 2007-2009” (2009), „Nieobecność” (2015).
Był absolwentem polonistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1966 r. obronił magisterium. Po przyjeździe do Olsztyna, przez 14 lat związany był zawodowo z lokalną prasą, w tym „Gazetą Olsztyńską”. Był także członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
W latach 80. został działaczem Solidarności, był jednym z sygnatariuszy memoriału sprzeciwiającego się wprowadzeniu stanu wojennego, inwigilowała go Służba Bezpieczeństwa. W 1989 roku uzyskał mandat senatora z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1997-2007 był świeckim członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Honorowym Obywatelem Olsztyna, laureatem wielu nagród i odznaczeń za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. W 2016 roku, za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Erwin Kruk był uznawany za „mazurskie sumienie” i niekwestionowany autorytet moralny. Zmarł po długiej chorobie 31 marca 2017 roku, w wieku 75 lat.
źródło: Marcin Boguszewski, PAP