Aktualności

24.11.2022

Dziś rozpoczynają się 30. Targi Książki Historycznej

Dziś rozpoczynają się jubileuszowe, 30. Targi Książki Historycznej w Warszawie. Impreza tradycyjnie odbywa się w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego i potrwa do niedzieli 27 listopada. Patronem honorowym wydarzenia jest Instytut Książki.

30. edycja Targów Książki Historycznej nie będzie różniła się charakterem od poprzednich. Warszawskie targi mają być miejscem popularyzacji literatury historycznej, miejscem spotkań z wydawcami, autorami, a także – co nie mniej ważne – miejscem udanych zakupów. Organizatorzy jak zawsze zapewniają, że przygotowali ciekawy i różnorodny program, składający się z paneli dyskusyjnych, seminariów i spotkań autorskich. Warszawskie targi są imprezą obowiązkową nie tylko dla branży, ale i dla wszystkich osób zainteresowanych historią, które chciałyby być na bieżąco z najnowszymi badaniami.

W tym roku – z racji wydarzeń na świecie – Targom Książki Historycznej będą także towarzyszyły Salon Książki Ukraińskiej i Salon Niezależnych Wydawców Białoruskich, w ramach których polscy czytelnicy będą mogli zapoznać się ze stanem literatury historycznej w tych dwóch krajach.

Podczas targów tradycyjnie odbędzie się także ogłoszenie laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO. Nagroda jest przyznawana w czterech kategoriach: 

  • autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii 
  • monografia naukowa – za merytoryczny wkład w poznawanie historii 
  • edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli 
  • varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy.

Wstęp na targi jest bezpłatny. 

Lista zgromadzonych na Targach wystawców jest dostępna TUTAJ. Z programem spotkań na stoiskach wystawców można zapoznać się TUTAJ, zaś listę wydarzeń towarzyszących Targom Książki Historycznej można znaleźć TUTAJ.

Targi są zorganizowane przez Fundację Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich – Oddział Mazowiecki. Jednym z patronów honorowych imprezy jest Instytut Książki.