Aktualności

13.07.2022

Dziś rozpoczyna się Festiwal Góry Literatury

Ponad sto wydarzeń znalazło się w programie rozpoczynającego się w środę Festiwalu Góry Literatury. W ciągu dziewięciu dni w kilku miejscowościach Dolnego Śląska odbędą się m.in. spotkania autorskie, debaty, warsztaty, wystawy, projekcje filmowe oraz koncerty.

Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

W tym roku wydarzeniu towarzyszą dwa motta: słowa Ursuli K. LeGuin: „Wciąż są ziarna do zebrania i jest na nie miejsce w worku gwiazd” oraz cytat z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk: „Kiedy zmienia się opowieść, zmienia się świat” – idea, która stała się dewizą Fundacji Noblistki, organizatora festiwalu.

We współpracy z kilkudziesięcioma partnerami zaplanowano ponad 100 wydarzeń. Wezmą w nich udział m.in.: Minister Spraw Zagranicznych i Europejskich Luksemburga Jean Asselborn, Anne Applebaum, Kateryna Babkina, Anna Bikont, Edwin Bendyk, Adam Bodnar, Jacek Dukaj, Richard Flanagan, Agnieszka Graff, Manuela Gretkowska, Michał Heller, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Tanja Malarczuk, saksońska Minister ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Katja Meier, Krzysztof Meissner, Marieke Lucas Rijneveld, Michał Rusinek, Jerzy Sosnowski, Agnieszka Szpila, Magdalena Środa, Agnieszka Taborska, Donald Tusk, Frank Westerman, Oksana Zabużko, Małgorzata Lebda, Urszula Zajączkowska, Jakub Żulczyk i Olga Tokarczuk.

„Obfitość tematów i form tegorocznego programu odzwierciedla ogrom i skomplikowanie świata wokół. Niech was to jednak nie przeraża. Niech was ucieszy, że możemy się z tym skonfrontować. Mam nadzieję, że spotkamy się w realu albo chociaż w nierealu – za pomocą transmisji online” – zachęca do udziału w festiwalu noblistka.

W programie tegorocznej edycji znajdą się między innymi dyskusje o równości praw, uchodźcach, wojnie, ochronie środowiska, a także debaty o praworządności i wolności słowa, czy rozmowy o różnorakich modelach protestu i o literaturze.

„Zbierzemy także opowieści mieszkańców, będziemy projektować przyszłość i diagnozować zagrożenia oraz definiować zmiany, zastanowimy się nad pojęciem tożsamości. Wrócimy na przykładzie krajów Beneluksu do idei, która ufundowała wartości Unii Europejskiej, porozmawiamy o współżyjących ze sobą wieloetniczności i wielojęzyczności” – zapowiadają organizatorzy.

Podczas festiwalu nie zabraknie odniesień do bieżących i aktualnych wydarzeń – wśród nich do kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Szczególne miejsce zarezerwowano dla twórczyń ukraińskich i ukraińskiej literatury.

W programie wydarzenia znalazły się także wystawy, czytania performatywne, wycieczki piesze i rowerowe, „pchli targ”, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz Latający Uniwersytet Ludowy – cykl różnorodnych seminariów.

W czasie festiwalu zagrają: Dagadana, Zofia Hanna i Mathias Coppens, MyLudove, Natalia Przybysz, Hania Rani, Raz Dwa Trzy, Sutari, The Plastic People of the Universe.

Festiwal potrwa do 21 lipca i odbędzie się w różnych lokalizacjach, m.in. w Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Zamku Sarny, Zamku Książ, Świdnicy i Sokołowsku.

Pełny program dostępny jest pod tym adresem.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna