Aktualności
Dziś o godzinie 19:30 uroczysta gala zakończy pierwszą edycję Festiwalu Rymkiewiczowskiego, która odbyła się pod hasłem „Dziady, upiory, przodkowie”. Festiwal trwał od 2 do 10 listopada i złożyło się na niego ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń – od literatury po filozofię, od teatru po muzykę. Organizatorami imprezy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacja Evviva L’arte oraz Instytut Książki. Zapraszamy do udziału w ostatnich wydarzeniach festiwalu!
W programie ostatniego dnia Festiwalu Rymkiewiczowskiego znalazły się trzy wydarzenia. O godzinie 12:00 odbył się spacer po Warszawie śladami wydarzeń opisanych w słynnym „Wieszaniu” Jarosława Marka Rymkiewicza. Przewodnikiem po miejscach opisanych w „Wieszaniu” jest Jerzy Ziemacki – doktor filozofii, pracownik Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, autor reportaży i wywiadów publikowanych m.in. we „Wprost”, „Przekroju”, „National Geographic” i „Rzeczypospolitej”.
Na godzinę 18:00 zaplanowany jest z kolei drugi pokaz spektaklu „Lekcja anatomii” na podstawie wczesnej sztuki Jarosława Marka Rymkiewicza „Lekcja anatomii profesora Tulpa (według Rembrandta)”. Spektakl w reżyserii Dariusza Kunowskiego, zrealizowany przez Teatr Scena Lubelska 30/32, odbędzie się w Instytucie Teatralnym przy ulicy Jazdów 1. Na wydarzenie obowiązują bilety wstępu.
Gala zamknięcia Festiwalu Rymkiewiczowskiego
Najważniejsze będzie jednak ostatnie wydarzenie, które odbędzie się dzisiejszego dnia. O godzinie 19:30 w klubie Hybrydy będzie miała miejsce uroczysta gala zamknięcia pierwszego Festiwalu Rymkiewiczowskiego.
Głównym bohaterem wydarzenia będzie wyjątkowy pieśniarz i muzyczny archeolog – Adam Strug. Podczas uroczystości artysta wykona swoje utwory napisane do tekstów Adama Mickiewicza i głównego bohatera festiwalu – Jarosława Marka Rymkiewicza. Organizatorzy obiecują, że ten wieczór będzie okazją do przekonania się, jak wiele łączy obu poetów, a także jak wiele łączy ich z twórczością ludową.
Podczas wieczornej gali oprócz Adama struga wystąpią także laureaci konkursu recytatorskiego dla licealistów „Słowem Mickiewicz!”.
Uwaga: wstęp na uroczyste zamknięcie Festiwalu Rymkiewiczowskiego wydarzenie będzie możliwy jedynie z zaproszeniami.
Najważniejsze wydarzenia festiwalu
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w ramach Festiwalu Rymkiewiczowskiego odbyło się ponad dwadzieścia wydarzeń, wśród których znalazły się m.in. warsztaty pieśniarskie, spektakle, koncerty, ale również konferencja naukowa czy istotne debaty.
Wśród wydarzeń pierwszego tygodnia festiwalu znalazły się m.in. koncert zespołu Polskie Znaki wykonującego autorskie, nowoczesne wersje tradycyjnych polskich pieśni żałobnych, czytanie performatywne zupełnie nieprzypadkowego wyimka z twórczości Rymkiewicza pt. „Księżniczka Sprawy Bożej”, warsztaty pieśni pogrzebowych z Robertem Burdalskim oraz debata filozoficzna na jeden z ulubionych tematów Jarosława Marka Rymkiewicza – temat związków przemocy i polityki.
Do najważniejszych wydarzeń drugiego tygodnia festiwalu należą konferencja etnologiczno-antropologiczna „Dziady. Spotkanie żywych i umarłych”, premiera nagranego przez Adama Struga audiobooka książki „Leśmian. Encyklopedia” Jarosława Marka Rymkiewicza, a także spotkanie z Instytutem Dobrej Śmierci, podczas którego uczestnicy rozmawiali o tym, w jaki sposób najlepiej rozmawiać z naszymi zmarłymi. Wczoraj wieczorem odbyła się także debata pt. „Po co nam polonistyka?”, dotycząca tego, w jaki sposób zajmujemy się dziś polonistyką, a jak uprawiali ją wielcy zmarli badacze literatury (a wśród nich Jarosław Marek Rymkiewicz). W rozmowie wziął udział m.in. dyrektor ds. programowych Instytutu Książki, a także poeta i akademik – Krzysztof Koehler.
Ostatnie dni wystawy „Rymkiewicz. Encyklopedia”
Warto także przypomnieć, że jeszcze do 12 listopada w Muzeum Literatury w Warszawie można będzie odwiedzać wystawę „Rymkiewicz. Encyklopedia”, która stanowi pierwszą tak obszerną prezentację twórczości zmarłego na początku 2022 roku poety. Serdecznie polecamy wizytę w Muzeum Literatury szczególnie wszystkim tym, którzy jeszcze nie mieli okazji zobaczyć wystawy. Ponadto w niedzielę 12 listopada o godzinie 12:00 odbędzie się także jeszcze jeden, dodatkowy spacer śladami „Wieszania” z przewodnikiem Jerzym Ziemackim.
Więcej informacji o Festiwalu Rymkiewiczowskim można znaleźć na stronie internetowej imprezy.
***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Przygotowanie i realizacja I edycji Festiwalu Rymkiewiczowskiego”.