Aktualności

21.02.2024

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku święto obchodzone jest już po raz dwudziesty czwarty, bowiem zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, a po raz pierwszy obchodzono je rok później.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony, aby upamiętnić zbrodnię, do której doszło w 1952 roku w Dhace (Bangladesz). Podczas demonstracji zamordowano tam pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu.

Święto zwraca uwagę na wartość, jaką niesie za sobą zachowanie różnorodności językowej świata. Języki zanikają w dzisiejszych czasach w niepokojącym tempie – uważa się, że nawet co dwa-trzy tygodnie wymiera jeden język. 

Jak podaje UNESCO, czterdzieści procent światowej populacji nie ma dostępu do edukacji prowadzonej w języku, którym mówi na co dzień. To ogromny odsetek, a jednak w ostatnich dziesięcioleciach i tak dokonał się w tym zakresie znaczący postęp. W ostatnich latach – między innymi dzięki takim inicjatywom jak działania UNESCO – rośnie zrozumienie wagi, jaką języki ojczyste mają dla posługujących się nimi ludzi, a także zachowania tradycji, jakie za sobą niosą.

„Badania naukowe jednoznaczne dowodzą: nauka języka ojczystego jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w szkole. Podnosi ona poczucie własnej wartości, budzi ciekawość już od najmłodszych lat i ułatwia rozwój poznawczy. (…) Propagowanie wielojęzyczności w szkołach oznacza także zachowanie i promowanie różnorodności językowej, zwłaszcza w odniesieniu do języków, którymi mówi już niewiele osób” – powiedziała Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO.

Tegoroczny temat przewodni obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego brzmi: „Edukacja wielojęzyczna jest filarem międzypokoleniowego uczenia się”. 

Warto przypomnieć, że dekada 2022-2032 została uznana przez ONZ Międzynarodową Dekadą Języków Rdzennych. Takie działanie ma zwrócić uwagę na zanikanie języków rdzennych na całym świecie, a także zachęcić do wzmożenia działań na rzecz ich zachowania, rewitalizacji i promocji.

RP/źródło: UNESCO