Aktualności

26.05.2020

Dziewiąty Festiwal Miłosza od 4 czerwca w sieci

„Nowy stan skupienia” - to hasło IX Festiwalu Miłosza w Krakowie, który rozpocznie się 4 czerwca i w całości przeniesiony został do sieci. W programie znajdą się spotkania z autorami, premiery książek, a także warsztaty uważnego pisania i konkurs dla „niedebiutujących” poetów.

„Nowy stan skupienia oznacza wielowątkową zmianę: przeniesiemy program Festiwalu Miłosza do ogólnodostępnych przestrzeni internetu, skierujemy uwagę na literaturę, zgromadzimy się w rozgałęzieniach światłowodów, a nade wszystko zadbamy o stan skupienia na słowie, detalu, znaczeniu, emocjach” - wyjaśniają dyrekcja festiwalu - Olga Brzezińska i Krzysztof Siwczyk - oraz dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.

W liście do publiczności podkreślają, że poezja od wielu lat korzysta z nowych form komunikacji, przyczynia się do zmian w słownikach, przywraca słowom ich podstawowe znaczenie. „Zysk płynący z doświadczenia pandemii polega na wyostrzonej uwadze, z jaką traktujemy otaczającą nas rzeczywistość” - piszą organizatorzy.

4 czerwca festiwal otworzy poetycko-muzyczne wydarzenie, inspirowane „Piosenką o końcu świata” - wierszem Czesława Miłosza z tomu „Ocalenie” (1945). W spotkaniu on line na facebookowym profilu festiwalu oraz na kanale YouTube Starego Teatru, wezmą udział m.in. Ewa Lipska, Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski. Poprowadzi je poetka i fotografka Marta Eloy Cichocka, a za oprawę muzyczną będzie odpowiadać kontrabasista Marcin Oleś. „Zwrotki tej +piosenki+ zbudują wiersze festiwalowych gości czytane w języku polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim” - wyjaśniają organizatorzy.

W programie trwającego do jesieni wydarzenia znajdą się także premiery pięciu tomów poetyckich, przy czym cztery z nich ujrzą światło dzienne 4 czerwca - do ich lektury zaproszą autorzy i tłumacze na facebookowym profilu festiwalu.

Zainteresowani będą mogli się zgłosić na warsztaty uważnego pisania - zajęcia online poprowadzą Barbara Klicka, Mikołaj Grynberg i Tomasz Cieślak-Sokołowski. Wkrótce organizatorzy ogłoszą także konkurs dla „niedebiutujących” poetów - młodych, jeszcze przed debiutem.

Wydarzenie uzupełnią prezentacje archiwalnych materiałów filmowych poświęconych polskim twórcom literackim.

Festiwal Miłosza organizują Krakowskie Biuro Festiwalowe (instytucja miejska) i Fundacja Miasto Literatury. Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[źródło: PAP, Beata Kołodziej]