Aktualności

29.11.2023

Dzień Iwaszkiewiczowski w Domu Literatury w Warszawie

3 grudnia w Domu Literatury w Warszawie odbędzie się Dzień Iwaszkiewiczowski. Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez Radę i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Polski PEN Club i Wydawnictwo Akademickie SEDNO.

W Domu Literatury w Warszawie Jarosław Iwaszkiewicz spędził ponad 30 lat – od czasu odbudowy domu pisarzy, siedziby ówczesnego związku literatów, którego Iwaszkiewicz w okresie powojennym był wieloletnim prezesem.

Program Dnia Iwaszkiewiczowskiego:

14:00-15:15 – Stawisko, Podkowa Leśna, dom – rozmowa z Piotrem Mitznerem (autorem książki „Mój Iwaszkiewicz”) i Ludwiką Włodek (prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza, autorką wspomnień pt. „Pra”) o gospodarzach Stawiska i o osobistej Podkowie Leśnej. Prowadzenie: Robert Papieski.

15:30-17:00 – „Co jest jeszcze do odkrycia w Iwaszkiewiczu” – dyskusja Agnieszki Papieskiej, Radosława Romaniuka, Tomasza Wójcika (UW). Tytuł jest parafrazą tytułu słynnego eseju Tomasza Burka wygłoszonego przed laty w czasie sesji w IBL PAN. Prowadzenie: Marek Radziwon.

17:30-18:45 – Rozmowa o teatrze i filmie Jarosława Iwaszkiewicza i o pracy z Andrzejem Wajdą – Agnieszka Glińska, Maja Komorowska („Panny z Wilka”). Prowadzenie: Wojciech Majcherek.

19:00-20:00 – Slajdowisko – Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Prowadzenie: Agata Oponowicz.

Wstęp na wszystkie wydarzenia z programu jest bezpłatny. Wszystkie wydarzenia z wyjątkiem slajdowiska będą transmitowane na żywo na stronie Polskiego PEN Clubu na Facebooku. Następnie wszystkie nagrania zostaną opublikowane na kanale Polskiego PEN Clubu na YouTube.

źródło: Polski PEN Club