Aktualności

23.11.2006

Dyskusyjne Kluby Książki w bibliotekach lokalnych

W listopadzie i grudniu 2006 Instytut Książki oraz British Council przeprowadzają serię prezentacji, których celem jest stworzenie sieci Dyskusyjnych Klubów Książkowych (DKK) w całej Polsce. 

Instytut Książki wspólnie z British Council chce przedstawić projekt tym bibliotekarzom i nauczycielom, którzy byliby zainteresowani koordynacją działalności takich klubów w swoich instytucjach. Celem DKK jest aktywizacja czytelników polegająca na wspólnej dyskusji na temat wybranych książek. Projekt ten, zaszczepiony przez British Council jest adaptacją brytyjskiego pomysłu reading clubs – czytania, spotykania się i omawiania książek w grupie. Kluby książki (czy inaczej grupy czytelnicze) od lat cieszą się powodzeniem i sympatią w Wielkiej Brytanii. Są obecne w bibliotekach, szkołach, księgarniach, a nawet w radio i telewizji. W Polsce w bibliotekach British Council od trzech lat czytelnicy anglojęzyczni spotykają się by omawiać współczesną literaturę brytyjską w ramach projektu Faces&Places – New British Writing. Obecnie w spotkaniach tych uczestniczy już 300 osób w 11 grupach.  Członkowie grup nie tylko dyskutują na temat książek, ale uczestniczą w spotkaniach autorskich, korzystają z forum internetowego Faces&Places, mają dostęp do wywiadów z autorami, bieżących informacji na temat współczesnej literatury brytyjskiej, książek i filmów Faces&Places oraz listy rekomendowanych książek.

Organizatorzy:

  • Instytut Książki w ramach projektu Tu czytamy 
  • British Council w ramach programu Faces&Places

Dla kogo:

  • bibliotekarze
  • nauczyciele

Miejsce: 

  • Biura British Council w Warszawie i Krakowie
  • Biblioteki brytyjskie: Gdańsk, Szczecin, Toruń, Poznań, Lublin, Łódź, Wrocław, Katowice
  • Instytut Książki w Warszawie

Biblioteki Wojewódzkie: Książnica Podlaska w Białymstoku, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Szkierowej-Biedrawiny w Olsztynie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, Biblioteka Wojewódzka w Koszalinie.