Aktualności

04.05.2021

Druga edycja Wrocławskiego Program Wydawniczego

Ponad 63 tys. zł zostanie w tym roku przeznaczonych na wsparcie dla wrocławskich pisarzy i tłumaczy literatury w ramach Wrocławskiego Program Wydawniczego. Pierwszy raz tego rodzaju pomoc została udzielona wrocławskim twórcom w maju ubiegłego, aby wesprzeć ich w czasie pandemii.

Wrocławski Program Wydawniczy organizowany jest przez miejskie instytucje kultury - Strefę Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury. W tym roku pula środków tego programu to ponad 63 tys. zł.

Pomysłodawcy Wrocławskiego Programu Wydawniczego podkreślają, że nie jest to jedynie konkurs grantowy. „To też unikatowy sposób promocji twórczości literackiej. Jej fundamentem stanie się swoisty »bank wrocławskiej literatury« – rodzaj pisarskiego portfolio, wizytówka literackiego środowiska Wrocławia" – wskazała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

Po raz pierwszy tego rodzaju wsparcie trafiło do wrocławskich literatów w ubiegłym roku, aby pomóc im w czasie pandemii. Wówczas w programie wzięło udział 48 pisarzy i tłumaczy literatury.

W tym roku jednorazowa pomoc dla jednego autora wyniesie do 22 tys. zł. O grant mogą ubiegać się twórcy, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat wydali książkę prozatorską, poezję, dramat, komiks, powieść graficzną czy tłumaczenie tekstu literackiego lub opublikowali co najmniej pięć tekstów prozatorskich, poetyckich, dramatycznych, komiksowych w czasopismach bądź antologiach. O wsparcie mogą też ubiegać się członkowie organizacji zrzeszających literatów czy tłumaczy.

Uczestnicy Wrocławskiego Programu Wydawniczego zobowiązani są do powierzenia organizatorom na podstawie niewyłącznych licencji fragmentów swojej niepublikowanej twórczości.

źródło: PAP, Piotr Doczekalski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna