Aktualności

22.03.2021

Dotacja dla Biblioteki Norwida na digitalizację starodruków

90,5 tys. zł ministerialnej dotacji otrzymała Biblioteka Norwida w Zielonej Górze na digitalizację starodruków. Środki pochodzą z programu „Kultura Cyfrowa” – poinformowała Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

„Warto podkreślić, że jesteśmy jedną z nielicznych bibliotek, które otrzymały dofinansowanie z tego programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nasz projekt dotyczy m.in. digitalizacji poloniców i silesiaców z naszych zbiorów oraz zbiorów Biblioteki Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu” – powiedziała Urbańska.

Celem projektu jest przede wszystkim cyfrowe zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem, ale również ich udostępnianie, gdyż wszystkie materiały dzięki digitalizacji będzie można bezpłatnie obejrzeć i przeczytać poprzez stronę internetową Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej.

„Uzyskana dotacja pozwoli na kontynuację tego, co zaczęliśmy w ub. roku. Skoncentrujemy się głównie na polonicach i silesiecach. Jeśli chodzi o zbiory paradyskie, mamy wybranych kilkanaście pozycji, które chcemy zdigitalizować. Dostęp do tych zbiorów nie jest teraz powszechny, ale po wykonaniu ich cyfrowych kopii to się zmieni” – powiedział kierownik Działu Informacji Regionalnej i Bibliograficznej WiMBP w Zielonej Górze Przemysław Bartkowiak.

Dodał, że przed skanowaniem starodruki są poddawane konserwacji – odkażane i odgrzybiane, co odpowiednio je zabezpiecza, by mogły przeleżeć bezpiecznie kolejne dziesięciolecia. Oprócz tego, zgodnie z wytycznymi Biblioteki Narodowej, kopie tych materiałów przechowywane są w trzech różnych miejscach.

„Jeśli cokolwiek by się wydarzyło, to będą kopie cyfrowe, dostępna dla czytelnika, ale także w celu odtworzenia danego starodruku” – wyjaśnił Bartkowiak.

źródło: PAP, Marcin Rynkiewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna