Aktualności

15.01.2020

Dominika Słowik z Paszportem „Polityki”

Wczoraj odbyła się gala wręczenia Paszportów „Polityki” w Teatrze Polskim w Warszawie. W dziedzinie literatury uhonorowano Dominikę Słowik. Do nagrody nominowane były także Weronika Murek i Urszula Zajączkowska.

Paszport „Polityki” 2019 w dziedzinie literatury przypadł Dominice Słowik za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.

Dominika Słowik pochodzi z Jaworzna. Zadebiutowała, mając 26 lat, powieścią „Atlas: Doppelganger” i z miejsca uznano ją za jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia. W „Atlasie” stworzyła z rozpadających się bloków mityczną krainę literacką. Początkowe partie książki to jedne z najlepszych obrazów bloków w literaturze.

Po czterech latach Słowik opublikowała powieść „Zimowla” – i to za nią otrzymała Paszport „Polityki”. Ten thriller z elementami opowieści grozy rozgrywa się w małej miejscowości Cukrówka i przynosi bardzo ciekawy obraz historii najnowszej. Polska jest tutaj krainą cudów i oczekiwania na cuda. Powieść pokazuje, jak można manipulować historią, a sama autorka – jak skutecznie wciągać w narrację czytelnika.

Olga Tokarczuk otrzymała z kolei Doroczną Specjalną Nagrodę „Polityki” – Kreator Kultury. Jak uzasadniono, to nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas – tak jak powieść „Bieguni”, która w przekładzie angielskim po 10 latach stała się ważnym głosem o współczesności. Za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie. Za patrzenie w przyszłość, nie tylko samej, ale też naszej planety. I za „czułego narratora” oraz radości z Nagrody Nobla.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]